Hárún és a Mesék Tengere

Hárún és a Mesék Tengere
SzerzőSalman Rushdie
Eredeti címHaroun and the Sea of Stories
OrszágAnglia
Nyelvangol
Témamágikus realizmus
Műfajmeseregény
ElőzőA sátáni versek
KövetkezőLuka and the Fire of Life
Kiadás
KiadóGranta
Kiadás dátuma1990
Magyar kiadás dátuma2000
FordítóFalvay Mihály
Oldalak száma186
ISBNISBN 963-07-6791-0
SablonWikidataSegítség

A Hárún és a Mesék Tengere Salman Rushdie indiai író egyetlen meseregénye.

Miután Khomeini ajatollah 1988-ban kimondta az íróra a fatvát, az angol titkosszolgálat elbújtatta Rushdie-t, egyesek szerint egy bunkerba, majd különböző más helyekre, melyekről csak beavatottak tudtak. Rushdie rejtőzködése alatt írta meséjét.

Az író elbeszélő technikája különleges, ugyanis ötvözi az Ezeregyéjszaka történeteinek világát a nyugati narratív hagyományokkal, s ezzel éri el, hogy regénye a klasszikus és modern (már-már posztmodern) között egyensúlyozzon.

Történet

[szerkesztés]
Alább a cselekmény részletei következnek!

Egy mesemondó, miután elhagyja a felesége, nem akar többé mesélni, és elzáratja házában a csapot, melyből a Mesék Tengerének vize folyik, s amelyből ha valaki iszik, akkor fejében rögtön millió s millió végtelen történet születik. Fia, Hárún, meg akarja akadályozni ezt, elrepül a Kahanira, a Föld második holdjára, hogy megkérje az ottani uralkodót: mégis engedje tovább áramlani a cseppfolyós történeteket otthonukba. De Kahani uralkodójának kisebb gondja is nagyobb ennél, hisz országát az égitest sötét felén élő gonosz Csúpválák veszélyeztetik, akik örökre meg akarják mérgezni a mesék varázslatos vizét.

Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Magyarul

[szerkesztés]
  • Hárún és a mesék tengere; ford. Falvay Mihály; Európa, Bp., 1992