Hórnedzsitef

Hórnedzsitef belső koporsójának felső része

Hórnedzsitef ókori egyiptomi pap volt a karnaki templomban, Ámon-Ré templomkörzetében III. Ptolemaiosz uralkodása alatt. Szépen kidolgozott koporsóiról, halotti maszkjáról és múmiájáról ismert, melyeket a Thébához közeli el-Asszaszifban találtak és ma a British Museum gyűjteményébe tartoznak.[1][2][3] Ez a leletegyüttes volt az első, melyet a múzeum igazgatója, Neil MacGregor bemutatott a BBC Radio 4 2010-es, A világ történelme 100 tárgyban sorozatában.[4]

A múmia, halotti maszk és koporsók mellett a sírból előkerült egy papirusz a Halottak Könyve szövegével,[5] valamint Ptah-Szokar-Ozirisz faszobra.[6]

Irodalom

[szerkesztés]
  • Mack, J. (ed.), Masks: the art of expression London: The British Museum Press, 1994
  • Strudwick, Nigel, Masterpieces of Ancient Egypt, London: British Museum Publications, 2006
  • Walker, S. and Bierbrier, M., Ancient faces: mummy portraits London: The British Museum Press, 1997

További információk

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Outer coffin of the priest Hornedjitef. British Museum. [2010. július 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 9.)
  2. Mummy of Hornedjitef › The British Museum. Britishmuseum.org. [2010. január 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 9.)
  3. Mummy mask of Hornedjitef. British Museum. [2010. március 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 9.)
  4. John Taylor, Curator, British Museum: A History of the World - Object: Mummy of Hornedjitef. BBC. (Hozzáférés: 2010. június 9.)
  5. Search object details. British Museum. [2019. március 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 9.)
  6. Painted wooden figure of Ptah-Sokar-Osiris. British Museum. [2010. július 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 9.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Hornedjitef című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap