Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. A felmerült kifogásokat a szócikk vitalapja részletezi (vagy extrém esetben a szócikk szövegében elhelyezett, kikommentelt szövegrészek). Ha nincs indoklás a vitalapon (vagy szerkesztési módban a szövegközben), bátran távolítsd el a sablont! Csak akkor tedd a lap tetejére ezt a sablont, ha az egész cikk megszövegezése hibás. Ha nem, az adott szakaszba tedd, így segítve a lektorok munkáját!
Az IS−28 kétüléses vitorlázó repülőgép, amelyet az 1970-es években gyártottak Romániában, a brassói IAR repülőgépgyárban. A repülőgépet Iosif Șilimon tervezte.Teljesen fémből készült, hagyományos, T alakú vezérsíkokkal rendelkező repülőgép, eredetileg 15 méteres szárnyakkal készült, de 1973-ban a gyártás a 17 méteres szárnyakkal és számos aerodinamikai finomítással rendelkező IS-28B-re terelődött. Ezek közé tartozott a vízszintes vezérsík V-beállításának csökkentése, a szárnyak kisebb V-beállítása, valamint a törzs alakjának a módosítása.. Ez a változat 1973. április 26-án repült először, majd ezt követően szárnyas (IS-28B2) és anélkül (IS-28B1) is gyártották. Az 1980-as évek elejére körülbelül 100 darabot építettek, és jelentős részüket exportra értékesítették. 1979. április 7-én Tom Knauff és R. Tawse világrekordot állított fel az IS-28 B2 vitorlázórepülővel, 829 kilométeres távot teljesítve egy előre meghatározott ki- és visszaúttal a Ridge Soaring Gliderporttól, Julian államban, Pennsylvaniában .
Az IS-28-at motoros vitorlázóként is gyártották, kezdetben az IS-28B2 motoros változataként (az IS-28M1 néven), majd a radikálisabban újratervezett IS-28M2-ként. Ennek a változatnak teljesen új elülső törzse volt, amely egymás melletti üléseket kínált a két utas számára, a szárnyakat a törzs mélyére helyezték át, és a farokkerekes futóművet a fő egységekkel, amelyek félig hátrahúzódtak a szárnyakba. A hátsó törzs, az empennage és a külső szárny panelek azonosak maradtak a vitorlázó változatéval.
Az IS-29 együléses vitorlázó repülőgép, amelyet az IS-28 kétüléses repülőgépen végzett képzés kiegészítésére terveztek és gyártottak.
Az IS-30 egy kifinomult IS-28B2, amely a legtöbb tekintetben megegyezik, kivéve a teljesen fém vezérlőfelületekkel (ahol az IS-28-nak szövettel borított felületei vannak) és az újratervezett vízszintes stabilizátoron.
A Román Airclub – továbbra is használja az IS-28B2-t és IS-29D2-t vitorlázórepülőgép-pilóták számára kiképző és előadó pilóták számára. Az 5 darab IS-28M2 motoros vitorlázógépből álló flottát helyreállították, és ismét repülésre alkalmasnak nyilvánították.
Ez a szócikk részben vagy egészben az ICA IS-28 című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.