A közös módusú elnyomás az elektronikában használatos differenciálerősítők (és még néhány hasonló eszköz) egyik minőségi jellemzője. Közvetetten azt mutatja meg, hogy a bemeneti differenciális jel közös módusú komponense milyen hatással van a kimenti jelre. Jele az angol rövidítéséből származik: CMRR (Common mode rejection ratio). Értéke ideális esetben végtelen, de egy valós áramkör esetében ez ettől elmarad. Jelentősége a differenciális jelek erősítésénél, illetve az elektromágneses zavarok elnyomásánál van.
Ideális esetben, a differenciálerősítő a nem invertáló () és az invertáló () bemenete közt mérhető jelet erősíti, a beállított erősítésének megfelelően. Ezt az erősítést nevezzük differenciális erősítésnek, melynek jele: . Ebben az esetben a kimeneti jel alakulását az alábbi képlet írja le:
Azonban a gyakorlatban ez az alább látható módon tér el az ideálistól:
ahol az a differenciális jel közös módusú összetevője, és az az erősítő közös módusú erősítése, mely általában jóval kisebb, mint a differenciális erősítés.
A közös módusú elnyomást a két erősítés hányadosa adja, melyet decibelben fejezünk ki:
( a számításhoz az erősítés értékeket nem decibel formátumban helyettesítjük be, hanem azokat vissza kell számolni a normál alakjukra )
A közös módusú elnyomás, épp úgy mint a differenciális erősítés, frekvenciafüggő, melynek frekvenciamenetét az erősítő adatlapja tartalmazza.[2]