Kék somkórócincér

Kék somkórócincér
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Bogarak (Coleoptera)
Család: Cincérfélék (Cerambycidae)
Alcsalád: Lamiinae
Nem: Agapanthia
Tudományos név
Agapanthia violacea
(Fabricius, 1775)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kék somkórócincér témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kék somkórócincér témájú kategóriát.

A kék somkórócincér (Agapanthia violacea) a cincérfélék családjába tartozó, Eurázsiában honos, különféle lágyszárú növényeken élő bogárfaj.

Megjelenése

[szerkesztés]

A kék somkórócincér testhossza 7-13 mm. Testalkata karcsú, megnyúlt. Feje a többi cincérhez hasonlóan a test tengelyére merőlegesen, lefelé mutat. Egész teste élénk, fémes csillogású kék, zöldeskék vagy zöld színű. Ritkán feje és előháta, sőt a szárnyfedő töve is fekete lehet. Ritkás szőrei fehéresek, a pofákon és a pajzsocskán fehér, a szárnyfedőkön ferdén felálló és viszonylag hosszú. A fej és az előhát finoman, sűrűn pontozott, a szárnyfedők durván és többnyire harántirányban ráncolva pontozottak. Csápjai is kékek, a csápízek töve a 3. íztől kezdve fehéren szőrözöttek.

Elterjedése és életmódja

[szerkesztés]

Eurázsiában honos, a Pireneusoktól Kis-Ázsián keresztül egészen Kazahsztánig. Magyarországon gyakori, főleg a síkságokon és dombvidékeken él.

Száraz füves területek, legelők, útszéli társulások, sztyepprétek lakója. Lárvája különböző lágyszárú növények (kígyószisz, lucerna, zsálya, ördögszem, stb.) szárában él. Fejlődése egy évig tart. A lárvák a növények szárában fúrnak járatokat, de a talajban bábozódnak be. Az imágók május-júniusban rajzanak, többnyire a tápnövények levelein találhatók.

Magyarországon nem védett.

Források

[szerkesztés]