A képkereső rendszer egy számítógépes rendszer, amely böngészésre, keresésre és a digitális képek nagy adatbázisából történő lekérésére szolgál. A legtöbb hagyományos és elterjedt képlekérdezési módszer valamilyen metaadat hozzáadásának módszerét alkalmazza, például feliratot, kulcsszavakat, címet vagy leírásokat a képekhez. A kép kézi kommentálása időigényes, munkaigényes és költséges; ennek megoldására nagy mennyiségű kutatást végeztek az automatikus képannotációval kapcsolatban. Ezenkívül a közösségi webalkalmazások és a szemantikus web növekedése számos webalapú képannotációs eszköz fejlesztését inspirálta.
Az első mikroszámítógép alapú képadatbázis-visszakereső rendszert az 1990-es években az MIT-n fejlesztette ki Banireddy Prasaad, Amar Gupta, Hoo-min Toong és Stuart Madnick.[1]
Az előrehaladást 2007 után egy 2008-as felmérési cikk dokumentálja.[2]
A képkeresés egy speciális adatkeresés, amelyet képek keresésére használnak. Képek kereséséhez a felhasználó megadhat olyan lekérdezési kifejezéseket, mint kulcsszó, képfájl/link, vagy rákattint valamelyik képre, és a rendszer a lekérdezéshez "hasonló" képeket ad vissza. A keresési kritériumokhoz használt hasonlóság lehet metacímke, képek színeloszlása, régió es attribútumok.
A képkeresési rendszer tervezésének összetettségének meghatározása érdekében elengedhetetlen a képadatok természetének megértése. A kialakítást nagyban befolyásolják olyan tényezők is, mint a felhasználói bázis sokfélesége és a keresési rendszer várható felhasználói forgalma. Ezen dimenzió mentén a keresési adatok a következő kategóriákba sorolhatók:
A képkereső rendszerek számára értékelési műhelyek működnek. Ezeknek célja az ilyen rendszerek kivizsgálása és teljesítményének javítása.
Ez a szócikk részben vagy egészben az Image retrieval című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.