A Pacific a még Európában is használatos régi amerikai megnevezése a 2'C 1' tengelyelrendezésűgőzmozdonyoknak, melyeknek a tengelyelrendezése: elöl kéttengelyes forgóváz, három kapcsolt tengely és egy futótengely.
A Pacific mozdonyok a 20. század elejétől a gőzmozdony korszak végéig a leggyorsabb gőzmozdonyok voltak. Nehéz expresszvonatokat továbbítottak legfőképp Angliában, Franciaországban és Németországban. A nagy kerekek és elegáns megjelenésük különleges varázst gyakoroltak az utazókra és a szemlélődőkre is.
A 2'C 1' tengelyelrendezés Európában adott esetben korlátokat jelentett (meglévő forgáspont és vágánygeometria) a nagyobb teljesítmény és nehezebb vonatok nagyobb sebességének optimalizációja tekintetében:
A három hajtótengely kerékátmérőjének egyrészt minél kisebbnek kellett lenni a nagyobb vonóerő elérése érdekében, viszont a lehető legnagyobbnak, a nagyobb sebesség elérése érdekében;
Az első forgóváznak egyrészről a biztonságos és nyugodt futást kellett biztosítani, másrészt kellően alá kellett támasztani a nagy tömegű kazánt;
A hátsó futótengely egyrészt hordta a jármű súlyának egy részét, másrészt lehetővé tette szemben a 2’C tengelyelrendezésű mozdonyokkal (pl. a preußische S 10) a harmadik kapcsolt tengelyt az állókazán elé helyezzék, csökkentve ezzel a tengelytávolságot és megakadályozza, hogy a hátsó túlnyúló tömegek rontsák a mozdony futásának nyugodtságát.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Pacific (Lokomotive) című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.