Philip Galle

Philip Galle
Született1537[1][2][3][4][5]
Haarlem
Elhunyt1612. március 12. (74-75 évesen)[6][7][8][9][10]
Antwerpen
Állampolgársága
GyermekeiCornelis Galle
Foglalkozása
  • gravírozó
  • print publisher
  • rajzoló
A Wikimédia Commons tartalmaz Philip Galle témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Philip (vagy Philips) Galle (Haarlem, 1537Antwerpen, 1612. március 12.) holland kiadó, leginkább régi mesternyomatok kiadásáról ismert, amelyeket tervezőként és metszőként is készített. Festményekről készített reprodukciós metszeteket.

Galle a hollandiai Haarlemben született, ahol Dirck Coornhert(wd) humanista és metsző tanítványa volt. A Holland Művészettörténeti Intézet(wd) (RKD) szerint 1569. június 9-én feleségül vette Catharina van Rollant. Öt gyermekük született, akik később művészekké váltak: Theodoor, Cornelis, Philips II, Justa (aki feleségül vette Adriaen Collaert metszőt) és Catharina (aki férjhez ment Karel de Mallery metszőhöz).[11]

Haarlemben Maarten van Heemskerck haarlemi festő több művét metszette. Miközben 1557-től az antwerpeni Hieronymus Cock(wd) kiadónál dolgozott, 1563-ban független nyomdászként telepedett le Haarlemben, ahol Johannes Stradanus és Maerten de Vos után készített nyomatokat.[11] 1569-ben megjelent a Holland és Zeeland grófjai sorozata, egy hat metszetből álló sorozat, amelyet Haarlemben készített Willem Thibaut-val, közvetlenül mielőtt Antwerpenbe költözött, 1569 végén vagy 1570 elején, valószínűleg azért, hogy elkerülje Haarlem ostromát.

Első antwerpeni háza valószínűleg a Het Gulden Hert (Az Aranyszarvas) nevű ház volt, szemben a térképkészítő Ortels (más néven Ortelius) házával. Ő irányította Cock nyomdáját, majd 1570-ben Cock utódja lett, majd a következő évben Antwerpen polgára lett. A mű approbatiót, vagyis az egyházi (római katolikus) hatóságoktól kapott kiadási engedélyt tartalmazza. Galle egész életében nehéz viszonyban volt a vallással és a politikai hatalommal. Barátja volt Christopher Plantin antwerpeni nyomdásznak, és talán a Familia Caritatis (Szeretet Családja) titkos humanista körének tagja volt, ami megnehezíti, hogy katolikusnak vagy protestánsnak tekintsék a németalföldi szabadságharc idején.

Képek

[szerkesztés]

Galle-nek tulajdonított metszetek

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Nemzetközi Szabványos Névazonosító. (Hozzáférés: 2015. augusztus 13.)
  2. Francia Nemzeti Könyvtár: BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  3. Philip Galle (angol nyelven)
  4. Digital Library for Dutch Literature: Philip Galle (holland nyelven)
  5. Philipp Galle (dán és angol nyelven)
  6. Francia Nemzeti Könyvtár: BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  7. RKDartists (holland nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  8. BeWeB. (Hozzáférés: 2021. február 14.)
  9. The Fine Art Archive. (Hozzáférés: 2021. április 1.)
  10. 2024. április 29., https://www.museabrugge.be/collection/work/id/0000_GRO4067_III
  11. a b Philips Galle a Holland Művészettörténeti Intézetben (RKD)

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Philip Galle című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.