Radmanići

Radmanići
Közigazgatás
Ország Bosznia-Hercegovina
EntitásSzerb Köztársaság
községBanja Luka
Jogállásfalu
Körzethívószám(+387) 51
Népesség
Teljes népesség0 fő (2013)[1]
Népsűrűség0 fő/km²[2]
Földrajzi adatok
Terület13,32 km²
IdőzónaKözép-európai (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 44° 42′ 16″, k. h. 16° 57′ 16″44.704400°N 16.954400°EKoordináták: é. sz. 44° 42′ 16″, k. h. 16° 57′ 16″44.704400°N 16.954400°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Radmanići témájú médiaállományokat.

Radmanići (szerbül: Радманићи), település Banja Luka községben, Bosznia-Hercegovinában, Bosanska krajina területén, a Szerb Köztársaságban. Radmanići ma a Boszniai Szerb Köztársaság katonai gyakorlóteréhez tartozik, nem élnek ott helyiek, ma már csak pásztorokat találhatunk itt csordáikkal, illetve néhány vadásztársaság vadászik a területén.

Fekvése

[szerkesztés]

Bosznia-Hercegovina északi részén, Banja Luka központjától légvonalban 21, közúton 40 km-re délnyugatra fekszik. A falu 7 km-re északkeletre a Banja Luka – Čađavica – Mrkonjić Grad regionális úttól, alacsony hegyek között található, melyek meghatározó hegyeii a Samarin (850 m), a Strmec (688 m), a Dukin Brdo (704 m) és a Stražbenica (716 m). A falu maga területileg 560-640 m tengerszint feletti magasságban fekszik, de határa eléri a 850 m tengerszint feletti magasságot is. Határában számos felszíni és földalatti karsztos jelenség található. Ilyen a Golubača-barlang (a Radosavac helységben), és egy névtelen barlang a Mliništa nevű helyen. A hely bővelkedik forrásokban is, amelyek közül a legjelentősebbek a Gomjenica forrása, a Bijelo vrelo, a Crno vrelo, a Sekulića vrelo, a Pošjak, a Kojića vrelo, a Džambica vrelo, a Radmanjsko vrelo, a Žica, a Trebovsko vrelo, a Prljikovac, a Pištaline, a Trutino vrelo, a Banja és mások. A források többnyire egyéni családi házak közelében voltak, és a lakosság vízellátását szolgálták. A helyiek a forrás vizét az állatállomány itatására is használták, melynek közelében „lokvék” - itató lyukak - készültek. A legenda szerint a Banja forrásból származó iszap gyógyhatású, a helyiek reumás betegségek kezelésére használták. Gomjenica forrásánál a 20. század 70-es éveiig három vízimalom működött: a Maričića, a Kojića és a Radmanjski mlin. Radmanići Gornje Radmaniće és Donje Radmaniće részekre oszlik.

Népessége

[szerkesztés]
Nemzetiségi csoport Népesség
1991[3]
Népesség
2013[3]
Szerb 0 0
Bosnyák 0 0
Horvát 0 0
Jugoszláv 0 0
Egyéb 0 0
Összesen 0 0

Története

[szerkesztés]

A területén, a Gradina nevű magaslaton talált régészeti leletek alapján a falu területe már a bronzkortól lakott volt. A bronzkori erődítményre később a rómaiak új falakat húztak, mely a 3-4. századig volt használatban. Egy itteni vasöntőműhely működésére utal egy itt talált öntőforma. A település területe a középkorban is lakott maradt, melynek tanúsága a középkori templom és temető maradványai.[4]

Radmanići a szétszórt házcsoportokból álló települések típusához tartozott, családonkénti házcsoportokra osztva. A hagyomány szerint a török uralom idején családi gazdaságok alakultak, amelyek egészen a második világháborúig, majd később is működtek. A 19. század végén és a 20. század elején Radmanićiban a legtöbb család családi közösségekben élt. Idővel a kilenc falu alakult ki, ahol mindegyik rokon házak egy csoportját képviselte: Antići, Maričići, Petkovići, Rakovići, Sekulići, Stanivukovići, Trebovci, Žabići és Čardak. Később a települések átalakulásával három falu alakult ki, összesen 18 házcsoporttal: Gornji Radmanići, Petkovići és Vukići.

A település 1878-ig tartozott az Oszmán Birodalomhoz, ekkor a berlini kongresszus határozata alapján az Osztrák-Magyar Monarchia része lett. 1879-ben az első osztrák-magyar népszámlálás során a Banja Luka-i járáshoz tartozó településnek 38 háztartása és 345 ortodox lakosa volt.[5] 1910-ben a Banja Luka-i járáshoz tartozó településen 63 háztartást és 502 ortodox lakost találtak.[6] A monarchia szétesésével 1918-ban előbb a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság, majd 1929-től a Jugoszláv Királyság része. 1921-ben a községnek összesen 68 háztartása és 512 lakosa volt.[7] Jugoszlávia megszállása után a Független Horvát Állam (NDH) része lett. A második világháború után a szocialista Jugoszláviához tartozott. Radmanići lakosságát a szomszédos Šljivnóhoz hasonlóan a 20. század 60-as és 70-es éveiben erőszakkal kitelepítették, és a falu helyén katonai gyakorlóteret hoztak létre. A lakosság többsége Sremska Mitrovica környékére költözött. A daytoni békeszerződést követő területfelosztásnál Banja Luka község részeként a Szerb Köztársaság területéhez került.

Nevezetességei

[szerkesztés]
  • A Gornji Radmanići temetőben egy régi, középkori templom maradványai találhatók, majd a 20. században kitelepített régi lakosok a temető mellé új, kisebb templomot építettek.
  • Gradina – őskori és római kori erődítmény maradványai a stanivukovići településrészen. A lelőhely egy domináns magaslat tetején található, ahol F. Fiala végzett próbaásatásokat. Ennek során a mélyebben fekvő őskori sáncokra később húzott, habarcsba rakott falakat talált. A legjelentősebb leletek egy késő bronzkori öntőforma és Gallienus római császár egy bronz pénzérméje a 3. századból. A leletek alapján erődítmény a késő bronzkortól a 3. századig volt használatban.[4]
  • Mramorje – középkori temető maradványai. A temető a Stražbenica-hegy alatt található, ahol 28 db, nyugat-keleti tájolású, késő középkori stećak maradt fenn.[4]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. http://www.statistika.ba/?show=12&id=20010
  2. http://www.statistika.ba/?show=12&id=20010
  3. a b Popis 2013 u BiH – Banja Luka (bosnyák nyelven). statistika.ba. (Hozzáférés: 2024. december 12.)
  4. a b c Arheološki leksikon BiH Tom. 2.. Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine Sarajevo, 1988. (Hozzáférés: 2024. január 14.)
  5. Haupt übersicht der politischen Eintheilung von Bosnien und der Herzegovina 1879. 35. o.
  6. Die ergebnisse der volkzählung in Bosnien und der Herzegovina 1910. Statistichendepartment der landesregierung, Sarajevo, 1912. 154. o.
  7. Popisa stanovnistva u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1921. godine – izdanje Državne Statistike u Beograd u, Sarajevo, 1924. 103. o.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Радманићи című szerb Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]