Raspberry-sziget

Raspberry-sziget (Raspberry Island)
Közigazgatás
Ország USA
census-designated place (CDP)Aleneva
Népesség
Teljes népesség4 fő
Földrajzi adatok
FekvéseAlaszkai-öböl
SzigetcsoportKodiak-szigetek
Terület192 km²
Hosszúság29 km
Szélesség12,9 km
Legmagasabb pont1000
Időzóna–9
Elhelyezkedése
Raspberry-sziget (Alaszka)
Raspberry-sziget
Raspberry-sziget
Pozíció Alaszka térképén
é. sz. 58° 04′ 02″, ny. h. 153° 10′ 55″58.067222°N 153.181944°WKoordináták: é. sz. 58° 04′ 02″, ny. h. 153° 10′ 55″58.067222°N 153.181944°W
A Wikimédia Commons tartalmaz Raspberry-sziget témájú médiaállományokat.

Az Egyesült Államok Alaszka államában található Raspberry-sziget az Alaszkai-öbölben lévő Kodiak-szigetcsoport része. A Whale-szigettől északnyugatra helyezkedik el, 3,2 km távolságban. Az Afognak-sziget délnyugati végétől csak az 1,6 km széles Afognak-szoros választja el.[1] A Kodiak-szigettől a Kupreanof-szoros, északnyugaton pedig a Shelikof-szoros választja el. A Raspberry-sziget 29 km hosszú, szélessége 4,8-12,9 km között változik. A legmagasabb pontja 1000 méter.

A sziget az alenevai CDP (census-designated place) része. A sziget természeti szépségei miatt kedvelt turisztikai célpont, egyedüli állandóan lakott helyei a turistákat kiszolgáló vendéglátóegyeségek az egykori Port Wakefieldben és azon kívül (mint a Raspberry Island Remote Lodge szálló). Az itt élők az áramot a szigeten levő patakokból nyerik. A legközelebbi város Kodiak, amely hajóval másfél, hidroplánnal fél óra távolságban van a szigettől.

Növény- és állatvilága

[szerkesztés]
Lila íriszekből álló mező

A Raspberry-szigeten a legelterjedtebb fa, a szitka luc. A lucfenyveseket szederbokrok, égeresek és vadvirágos mezők tarkítják. A magasabb dombokon fekete áfonya és tőzegáfonya terem, ezeket füves mezők veszik körül. A sziget főbb állatai a Sitka öszvérszarvas (Odocoileus hemionus sitkensis), a vörös róka, a kodiak-medve, a kontyos lunda és a fehérfejű rétisas, amelyből viszonylag sok él itt.[1]

Alaszkában csak az Afognak- és Raspberry-szigeteken található vapiti.[2] A sziget Roosevelt-vapiti állománya nyolc betelepített borjúnak a leszármazottja. A borjúkat a Washington államhoz tartozó Olympic-félszigetről hozták 1928-ban.[3] A vapitik jól alkalmazkodtak a szigethez, manapság 600 kilogrammos példányaik is élnek itt.[4] A sziget egy másik sikeresen betelepített állata a pézsmapocok.[2]

A bálnák sokszor beúsznak a Raspberry-szorosba, de onnan vissza kell forduljanak, mivel a szoros túl sekéllyé válik. A kajakozóknak ezt kihasználva kétszer van alkalmuk közelről megfigyelni a bálnákat.

Történelme

[szerkesztés]

A szigeten 7000 évig csak aleutok éltek, aztán az 1700-as években megjelentek az orosz prémkereskedők, akik szinte teljesen kiirtották a szorosban is élő tengeri vidrát. Az 1900-as évek elején néhány évtizedig halfeldolgozó központok is működtek a szigeten, köztük Port Wakefield és Northwest Cannery. Utóbbi mellett rókafarmot hoztak létre. 1915-től a Raspberry partjáról aranyról számoltak be,[5] de 1935-ben abbahagyták a bányászatot.[5] Az aranylelőhelyek a sziget északnyugati partján, a Drivers-öböl melletti 800 méteres szakaszon voltak.[5]

A Raspberry-sziget legnagyobb része az amerikai őslakosok egyesületének (First Native Corporation) a tulajdonában van, és lakatlan, kivéve a két, turistákat fogadó szállodát, amelyek az egykori feldolgozóközpontok helyében létesültek.

Gazdasága

[szerkesztés]

Miután a feldolgozó központok megszűntek, területüket megvették és fogadókat építettek a helyükre. A turisták számára a fő vonzóerőt a sziget lakatlansága jelenti. A szállodák sokféle tevékenységet biztosítanak a turistáknak: a medvék megfigyelése, kirándulás, kajakozás, halászatot (a folyóban és az óceánban) és vadászatot.

A sziget környékén Kodiakból és Port Lionsból érkező halászhajók halásznak. Ezek az itt bőségesen előforduló lazac- és lepényhalféléket kereseik.

Közlekedés

[szerkesztés]

A Raspberry-szigeten csak a szállodák között vannak utak, más helyekre ösvényeken lehet eljutni, amelyeket a turisták és az állatok is használják. Az élelem és az emberek szállítását főként hidroplánnal és hajóval végzik, de egyesek kajakokkal érkeztek a szigetre. A turisták és az élelem mindig Kodiak városból indul a sziget felé, mivel ez a legközelebbi település.

A sziget a médiában

[szerkesztés]

A National Geographic Channel filmet készített a szigeten két emberről, akik medvékkel találkoztak. Az egyik történet Uganik-szigeten játszódik le, ebben a medve megölte az embert. A másikban a Raspberry-szigeten történik a cselekmény, és itt az embernek sikerül megölni a medvét egy késsel; végül fia és a Parti őrség elszállítják a kórházba.

További képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Hirschmann, Fred. Alaska from the Air. Graphic Arts Center Publishing, 24. o. (1999. May). ISBN 1558684662 
  2. a b szerk.: Nancy Gates: The Alaska Almanac: Facts about Alaska 30th Anniversary Edition. Alaska Northwest Books (2006. November). ISBN 0882406523 
  3. Rennick, Penny. Mammals of Alaska. Alaska Geographic Society (1996. November). ISBN 1566610346 
  4. Robb, Bob. The Ultimate Guide to Elk Hunting. The Lyons Press (2001. January). ISBN 1585741809 
  5. a b c Afognak quadrangle (PDF). Alaska Resource Data File. United States Geological Survey, 1999. február 22. [2006. szeptember 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. október 11.)