Scaldicetus

Scaldicetus
Evolúciós időszak: Kora miocén - középső pleisztocén, 20,4–1,8 Ma
Rajz a Scaldicetus caretti gerincéről és csigolyáiról
Rajz a Scaldicetus caretti gerincéről és csigolyáiról
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Scrotifera
Csoport: Ferungulata
Csoport: Patások (Ungulata)
Rend: Párosujjú patások (Artiodactyla)
Csoport: Cetancodontamorpha
Alrend: Whippomorpha
Csoport: Cetaceomorpha
Alrendág: Cetek (Cetacea)
Részalrend: Fogascetek (Odontoceti)
Öregcsalád: Physeteroidea
Család: Ámbráscetfélék (Physeteridae)
J. E. Gray, 1821
Nem: Scaldicetus
du Bus, 1867
Szinonimák
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Scaldicetus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Scaldicetus témájú kategóriát.

A Scaldicetus az emlősök (Mammalia) osztályának párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül az ámbráscetfélék (Physeteridae) családjába tartozó fosszilis nem.

Tudnivalók

[szerkesztés]

A Scaldicetus-fajok a nagy ámbráscetnek (Physeter macrocephalus) a fosszilis rokonai. A koponyájuk és fogazatuk nagyon hasonlított a ma is élő fajéra. Ezek az állatok a kora miocén és a középső pleisztocén korszakok között éltek, körülbelül 20,4-1,8 millió évvel ezelőtt.[1] Maradványaikat az Amerikai Egyesült Államoktól Japánig, Perutól Ausztráliáig, továbbá Európáig találták meg.[2]

Rendszerezés

[szerkesztés]

A nembe az alábbi 2 faj tartozik (korábban 9-12 fajt soroltak ide, azonban idővel kettő kivételével a többit áthelyezték más nemekbe):[3][4][5]

Képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. 'Scaldicetus in the Paleobiology Database. Fossilworks. [2018. november 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. november 16.)
  2. Toscano, A. (2013). „Nuevos restos de Scaldicetus (Cetacea, Odontoceti, Physeteridae) del Mioceno superior, sector occidental de la Cuenca del Guadalquivir (sur de España)” (spanish nyelven). Revista Mexicana de Ciencias Geológicas 30 (2). 
  3. (1994) „A new species of Middle Miocene sperm whale of the genus Scaldicetus (Cetacea; Physeteridae) from Shiga-mura, Japan”. The Island Arc 3 (4), 453. o. DOI:10.1111/j.1440-1738.1994.tb00125.x. 
  4. Abel, O.. Les odontocètes du Boldérien (miocène supérieur) d'Anvers (french nyelven). Bruxelles, Polleunis & Ceuterick printers, 57–70. o. (1905) 
  5. McKenna, Malcolm C., and Bell, Susan K. 1997. Classification of Mammals Above the Species Level. Columbia University Press, New York, 631 pp.

Források

[szerkesztés]
  • (franciául) Bernard du Bus de Gisignies, « Sur quelques mammifères du crag d'Anvers », Bulletins de L'Académie Royale des Sciences, des Lettres et des Beaux-Arts, vol. 24, 1867, p. 562-577
  • Paleobiology Database[halott link]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Scaldicetus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Scaldicetus című francia Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.