Sound Relief | |
Helyszín(ek) | Ausztrália, Melbourne, Sydney |
Időpont(ok) | 2009. március 14. |
Stílus | pop, rock, country, hiphop |
A Sound Relief weboldala |
A Sound Relief a 2009-es ausztrál áradások és bozóttüzek károsultjainak megsegítésére, egyidejűleg két városban tartott popzenei koncert, a legnépszerűbb ausztrál művészek közreműködésével.
2008 januárjában évtizedek óta nem látott áradás sújtotta Ausztrália keleti partvidékét. Egy év múlva hatalmas esőzéseket követően ismét áradás csapott le a környékre. Január végén Ingham városában 3000 otthon pusztult el. Február elején újabb heves esőzések kezdődtek, a városra újabb 236 mm csapadék hullott, a folyó vízszintje 12,5 métert emelkedett.
Ugyanekkor Victoria államot történetének egyik legsúlyosabb bozóttüze sújtotta. A Melbourne külvárosáig jutott bozóttűz száz ember halálát okozta, hétszáz otthon pusztult el. Március végén ausztrál zenészek két helyszínen, de egy időben segélykoncertet tartottak a károsultak megsegítésére, ez volt a Sound Relief, Ausztrália történetének legnagyobb dupla koncertje.
Az egyik koncertet a melbourne-i krikettstadionban (MCG) tartották, a másik helyszíne a sydney-i krikettstadion (SCG) volt, mindkettő labdarúgó-stadion méretű, óriási létesítmény. A koncertekre az összes jegy elfogyott, Ausztrália történetének legnagyobb jegybevételét eredményezve. A két koncerten több, mint 120 000 néző volt. Az összes nyereség több, mint ötmillió ausztrál dollár volt, a sydney-i koncert nyereségének a felét az áradások károsultjai kapták, a másik fele és a teljes melbourne-i nyereség a bozóttüzek károsultjainak jutott a Vöröskereszten keresztül.
Mindkét koncert dél körül kezdődött és kb. 23 óráig tartott, rádió és tévéállomások párhuzamosan közvetítették az ország számára. A két koncerthelyszín között kivetítős kapcsolat volt. Az egyes előadások között ismert személyiségek, színészek, sportolók léptek színpadra. A melbourne-i koncertet a Jet nyitotta, a sydney-it a Coldplay. A Coldplay koncertjének utolsó dala a You're The Voice volt, melyet különleges vendégfellépőként az ausztrál rockzene egyik legnagyobb egyénisége, John Farnham énekelt. Ezt követte a Coldplay ráadásdala, a Fix You, mely alatt az együttes frontembere, Chris Martin a közönség közé ugrott a színpadról. Mivel onnan nem tudott a színpadra visszatérni, a közönség énekelte helyette a dalt. A koncert végére rosszul lett a kimerültségtől.
Két együttes, a Jet és a Wolfmother mindkét koncerten részt vett, a hétszáz kilométeres távolság ellenére. Mindkét együttes, valamint az Eskimo Joe addig nem hallott új dalait is bemutatta a koncerteken. A The Presets sydney-i koncertje alatt heves zápor tört ki.
Este fél nyolc körül Vilmos és Harry hercegek Londonból köszöntötték az eseményt, majd az áldozatokra emlékező egyperces csend következett. Ezután Melbourne-ben, de kivetítőn keresztül mindkét helyszín számára Kylie Minogue acapella verzióban, a közönség kíséretében énekelte Peter Allen I Still Call Australia Home című dalát, mely népszerűsége miatt Ausztrália szinte nem hivatalos himnusza. A melbourne-i zárókoncertet az időközben politikusi pályára lépett Peter Garrett közreműködésével fellépő Midnight Oil tartotta. A sydney-i koncert záróműsora egy különlegesen ritka fellépés volt. A hosszú évek után először ismét ausztrál színpadra lépett Barry Gibb, és a vele évtizedes jó barátságban álló Olivia Newton-John adott 45 perces közös koncertet.
A két koncertről készült rövidített, de így is kilencórás DVD kiadáson a koncert összes fellépője látható, 2009. október 9-én jelent meg, 4-es régiókódú DVD lemezen. A megjelenése hetében már második helyezést érte el az ausztrál ARIA DVD listán, később ötszörös platinalamez lett.