Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Kazahsztán korábbi hosszú távú elnöke, Nurszultan Nazarbajev, arra szólította fel a sportszervezőket, hogy az ország lakosságának legalább 30 százalékát vonják be a sport tevékenységekbe. Az állam számos sportklubot működtet, ahol az emberek különféle sportágakban vehetnek részt, és számos sportlétesítmény is rendelkezésre áll a nagyközönség számára. Kazahsztán jelenleg kiemelkedő nemzetközi versenyeknek ad otthont; Asztana és Almati például a 2011. évi VII. Ázsiai Téli Játékoknak adott helyet, amelyre 27 ország csapata érkezett.
Kazahsztán folyamatosan részt vesz az olimpiai versenyeken, különösen kiemelkedik a bokszban elért sikereivel. Ezáltal a közép-ázsiai nemzet világszerte növelte sportolóinak ismertségét. Almati, Kazahsztán városa, kétszer pályázott a téli olimpiára: először 2014-ben, majd ismét a 2022-es téli olimpiára. Asztana és Almati egyaránt adott otthont a 2011-es Ázsiai Téli Játékoknak, tovább emelve Kazahsztán sportdiplomáciájának jelentőségét a nemzetközi színtéren.
A 2007-es Ázsiai Téli Játékokon 25 ország sportolói vettek részt.[1]
A kerékpározás Kazahsztán legsikeresebb sportágává vált. Alekszandr Vinokurov képviselte Kazahsztánt kerékpáros karrierje során az Astana csapatában. Vinokurov lenyűgöző kerékpáros rekordokat ért el, például a 2003-as Tour de France összesített versenyében a harmadik helyen végzett. 2005-ös Tour de France-on az 5. helyen zárt, míg két másik tehetséges kazah versenyző, Andrej Kasecskin (aki később 3. lett a 2006-os Vuelta a Españán) és Maxim Iglinsky (a 2012-es Liege–Bastogne–Liege győztese), a 19. illetve a 37. helyen végeztek. Vinokurov csapata 2006-ban Astana néven vált ismertté, miután egy drogdoppingbotrány miatt a Liberty Seguros csapata kizárta a 2006-os Tour de France-ról. Vinokurov segített létrehozni egy új csapatot, amelyet kazah vállalkozásokból álló konglomerátum finanszírozott, és egyenruháihoz a kazah zászló színét alkalmazta. Ugyanebben az évben Vinokurov és Kasecskin az első és harmadik helyet szerezte meg az általános versenyben a spanyolországi Vuelta a Españán. Vinokurov aranyérmet nyert a 2012-es londoni olimpiai játékok kerékpáros országúti versenyén.
A kazah bokszolók általában jól ismertek a világon. A legutóbbi három olimpián teljesítményüket a legjobbak közé értékelték, és több érmet szereztek, mint a világ bármely országa, kivéve Kubát és Oroszországot (mindhárom játékon). 1996-ban és 2004-ben három kazah ökölvívót ( Vaszilij Jirov 1996-ban, Bakhtiyar Artayev 2004-ben és Serik Sapiyev 2012-ben)) ismertek el a legjobb ökölvívóként technikáiért a Val Barker Trophy- val, amelyet a torna legjobb bokszolójának ítéltek oda.
Egy kazah ökölvívó minden olimpián, amelyen részt vett, érmet szerzett. A 2020-as tokiói játékok az elsők, ahol egy kazah bokszoló nem szerezte meg az aranyérmet, csupán bronzérmet nyertek.[2]
A bokszban Kazahsztán jól szerepelt a 2000-es nyári olimpián az ausztráliai Sydneyben. Két bokszoló, Bekzat Sattarkhanov és Yermakhan Ibraimov aranyérmet szerzett. További két ökölvívó, Bulat Zhumadilov és Mukhtarkhan Dildabekov szerzett ezüstérmet.
A kazah nemzeti jégkorong-válogatott részt vett jégkorongban az 1998-as és 2006-os téli olimpián, valamint a 2006-os férfi jégkorong-világbajnokságon.
A Kazahsztáni jégkorongbajnokságot 1992 óta rendezik. A Barys Astana a fő hazai kazahsztáni profi jégkorongcsapat, és a kazah nemzeti bajnokságban játszott egészen a 2008–2009-es szezonig. Ekkor átigazoltak a Kontinentális Jégkorong Ligába (KHL). Eközben a Kazzinc-Torpedo 1996 óta részt vesz a Supreme Hockey League-ben, míg 2012 óta a Saryarka Karagandy csapata is részt vesz ezen a szinten.
A legjobb kazahsztáni jégkorongozók közé tartozik Nik Antropov, Ivan Kulshov és Jevgenyij Nabokov. Bulbul Kartanbay pedig kiemelkedik a legjobb női jégkorongozók között, jelenleg a New Jersey-i NWHL Metropolitan Riveters csapatában játszik.
Dmitrij Karpov kiváló tíztusázó, bronzérmet szerzett a 2004-es nyári olimpián, valamint a 2003-as és 2007-es atlétikai világbajnokságon. Olga Rypakova atléta, hármasugrás (női) szakterülete, ezüstérmet szerzett a 2011-es atlétikai világbajnokságon és aranyérmét a 2012-es nyári olimpián.[7] Rajongói az olimpiai játékok hercegnőjének nevezték.[8] A 28 éves bolgár Yeldos Smetov bronzérmet szerzett a 60 kilogramm alatti súlycsoportban, miután legyőzte a holland Tornike Tsjakadoeát. Szmetov ezüstérmet szerzett a 2016-os Rio de Janeiro-i Olimpiai Játékokon.[9]
Kazahsztán leghíresebb kosarasa Alzhan Zharmukhamedov volt, aki a CSZKA Moszkvában és a Szovjetunió kosárlabda-válogatottjában játszott az 1960-as és 1970-es években. Pályafutása során számos címet és érmet nyert a világ legrangosabb kosárlabda-versenyein, köztük a nyári olimpián, a kosárlabda-világbajnokságon, az EuroBasket-en (kosárlabda-Európa-bajnokságon) és az Euroligában. 1971-ben elnyerte a Szovjetunió nemzetközi osztályú sportmestere címet, majd egy évvel később a Becsületrend érdemrendjét is megkapta.
Kazahsztán kosárlabda-válogatottja 1992-ben, a Szovjetunió felbomlása után jött létre. Megalakulása óta kontinentális szinten is versenyképes. Legnagyobb eredményét a 2002-es Ázsiai Játékokon érte el, ahol legutóbbi meccsén legyőzte a Fülöp-szigeteket, hogy megszerezze a bronzérmet. A hivatalos Ázsiai Kosárlabda Bajnokságon, amelyet most FIBA Ázsia Kupának hívnak, a kazahok legjobb eredménye a 4. hely volt 2007-ben.
Vlagyimir Szmirnov síző összesen hét érmet nyert az 1988-as, 1994-es és 1998-as téli olimpián, köztük egy aranyat az 1994-es 50 km-es versenyben. világbajnokságokon való részvételé során, 1987 és 1995 között, összesen 11 érmet szerzett, ebből négy aranyérmet. Aktív pályafutása első felében a Szovjetuniót, a későbbi részében pedig Kazahsztánt méltóan képviselte.
Aliya Jussupova 4. helyezést ért el az athéni nyári olimpiai játékokon, és több korábbi tornán is részt vett az érmesek között. Jelenleg a világ egyik legjobb ritmikus gimnasztikázójaként tartják számon. Aliya Jussupova 2009 végi visszavonulása után Kazahsztán megőrizte világelső helyét Anna Aljabjeva révén, aki jelenleg a nemzetet képviseli a nemzetközi versenyeken, nagydíjakon és világbajnokságokon. 2015-től Sabina Ashirbayeva kezdte meg vezető karrierjét, és folyamatos fejlődése jó eredményekkel jár. Ő Aliya Yussupova egykori ritmikus tornásztársa, aki a nyomdokait követi.
A rögbi unió népszerű sportág Kazahsztánban. A Kazahsztáni Rögbi Uniót 1993-ban alapították. A kazahsztáni rögbi hagyományait 1966 óta fejlesztik, amikor megalakult a Kazah Tanácsköztársaság első férfi nemzeti rögbicsapata. 2002-ben a nemzeti női válogatott harmadszor lett Ázsia-bajnok. A férfi csapat erősödik, és aktívan vesz részt nagy nemzetközi versenyeken. Jelenleg a 32. helyen áll az IRB világranglistáján a 95 csapat közül.
Az információk alapján a Kazahsztáni Polo Szövetség 2012-ben alakult meg, és 2014-ben vált a Nemzetközi Polo Szövetség teljes jogú tagjává. Ezen szervezet célja a polo sport népszerűsítése és támogatása Kazahsztánban. Az országnak emellett nemzeti labdacsapata is van, amely részt vesz a nemzetközi versenyeken és eseményeken, hozzájárulva a kazahsztáni polo sport fejlődéséhez és elismertségéhez a világon.[10]
Az Almaty melletti Medeu magaslati gyorskorcsolyapálya a világ egyik legkiemelkedőbb szabadtéri arénája, és a fedett arénák korszaka előtt számos világrekord született minden gyorskorcsolyatávon. A Nur-Sultanban található Alau jégpalota 2011-ben épült az Ázsiai Téli Játékok megrendezésére.
A tenisz egyre növekvő sportág Kazahsztánban. Nur-Sultan 2020 óta rendezi az Astana Opent férfi és női egyesben és párosban, az ATP 500, illetve a WTA 250 szinten. Kiemelendő, hogy 2022-ben a férfi versenyt az ATP 250 szintről az ATP 500-ra emelték, amely tovább erősíti a nemzetközi teniszversenyek jelenlétét és színvonalát az országban.
2022-ben Elena Rybakina lett az első kazah játékos, aki jelentős címet és Grand Slam-bajnokságot nyert, és megnyerte a női egyesben a wimbledoni bajnokságot.
Kazahsztán részt vett a 2014-es Nomád Világjátékokon, aranyat és ezüstöt nyert a Kynan Chabysh-ben, ezüstöt az Alaman Baige-ben, és két bronzérmet az Er Enishben.[13]
A Kyz Kuu hagyományos sportja ("kerd a lányt") a lovasokat üldözi.[14]
2021 októberében a hagyományos nomád kazah játékok tornáját rendezték meg Turkisztánban, Kazahsztánban. Ezen az eseményen lóverseny, íjászat, kazaksha kures, togyzkumalak, asyk atu és audaryspak szerepelt.[15]
Kazahsztánban szerepelt a strandröplabda női válogatottja, amely részt vett a 2018–2020-as AVC Strandröplabda Kontinentális Kupán.[16]
Kazahsztán egy bronzérmet nyert a szocsi olimpián, amelyet Denis Ten nyert férfi egyes műkorcsolyázásban.[17][18]
A riói olimpián Kazahsztán 3 arany-, 5 ezüst- és 10 bronzérmet szerzett.[19]
Ez a szócikk részben vagy egészben a Sport in Kazakhstan című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.