A Stora–1 (oroszul: Штора, függöny) egy elektro-optikai aktív védelmi rendszer, amit a harckocsi-elhárító irányított rakéták lézer távolságmérői és a lézer helyzetjelölők megzavarására terveztek. A rendszert az orosz T–80, T–90 és az ukrán T–84 típusú harckocsikra szerelték fel. Adolf Tolkacsev mutatta be 1980-ban.[1]
Az eszköz alkalmas a lézer helyzetjelölők, távolságmérők sugarainak szétválasztására. A rendszert először egy orosz általános rendeltetésű harckocsira szerelték fel az Abu Dhabiban megrendezett Nemzetközi Védelmi Kiállításon, 1995-ben. A Stora–1[2] felszerelhető a BMP–3M gyalogsági harcjárművekre is.
Két elektro-optikai/infravörös rakéta eltérítő egység kapott helyet az ágyú jobb és bal oldalán, ami magában foglalja az infravörös jelzavarót, a modulátort és az irányító panelt.
12 db ködgránátvető, amik az infravörös lézerek számára áthatolhatatlan ködöt bocsátanak ki. 15 méter magas és 20 méter széles ködöt tud létrehozni három másodperc alatt, ami körülbelül húsz másodpercig tart, és 50-70 méterre képes ellőni a gránátokat.[3]
A vezérlő rendszer, amit egy vezérlő panel és egy mikroprocesszor alkot. Ez a rendszer dolgozza fel a szenzorokból beérkező adatokat, és ez aktiválja a ködgránátvetőket.
Lézer besugárzásjelző eszközök, amik a torony tetején helyezkednek el.[3]
A rendszer automatikusan el tudja fordítani a lövegtornyot a fenyegetés irányába, annak érdekében, hogy a legénység viszonozhassa a tüzet.[2] Automata és félautomata módban hat órán át tud működni állandó irányított rakéta támadások ellen.[4]
A Stora–1 hatékonyan tud védekezni az elavult, SACLOS rendszerű Maljutka, M47 Dragon, MILAN, BGM–71 TOW és a HOT és a lézer által vezérelt rakéták ellen, amilyen például az M712 Copperhead és a Hellfire.[5] Az újabb rakéták ellen, mint a TOW 2 (amely kódolja az irányító jelet) hatástalan. Ennek eredményeként számos Stora–1-gyel rendelkező T–90 semmisült meg.[6][7] A rendszert számos jelenleg szolgálatban álló T–90-ről szerelték le, a modernebb S és M változatokra pedig fel sem került.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Shtora-1 című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.