Szőrtüszőatka-félék

Szőrtüszőatkafélék
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Pókszabásúak (Arachnida)
Alosztály: Atkák (Acari)
Öregrend: Valódi atkák (Acariformes)
Rend: Bársonyatka-alakúak (Trombidiformes)
Alrend: Prostigmata
Alrendág: Eleutherengona
Öregcsalád: Cheyletoidea
Család: Szőrtüszőatkafélék (Demodecidae)
Nem: Szőrtüszőatka (Demodex)
Owen, 1843
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Szőrtüszőatkafélék témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Szőrtüszőatkafélék témájú kategóriát.

Fejlődési alakok

A szőrtüszőatkafélék (Demodecidae) a pókszabásúak (Arachnida) osztályában a bársonyatka-alakúak (Trombidiformes) rendjének egyik családja. A család egyetlen neme a szőrtüszőatka (Demodex).

Megjelenésük, felépítésük

[szerkesztés]

Kicsiny, szabad szemmel nem látható, csökevényes lábú, szemek és légzőnyílások nélküli atkák.

Életmódjuk, élőhelyük

[szerkesztés]

Emlősök (rovarevők, denevérek, főemlősök, rágcsálók, páratlanujjú patások és párosujjú patások) szőrtüszőiben élnek. Rendszerint testi érintkezéssel terjednek.

Emberben élősködő fajaik

[szerkesztés]

Az emberen két faj terjedt el, a Demodex folliculorum és a D. brevis. Testhosszuk mintegy 0,3-0,4 mm, leginkább az arcbőrben, és főként a szempillák és a szemöldök szőrtüszőiben élnek.

További fajok és gazdafajok

[szerkesztés]

Patogenitás

[szerkesztés]

Vadon élő állatokban és külterjesen tartott háziállatokban előfordulásuk többnyire tünetmentes. Az intenzíven tenyésztett háziállatokban és az emberben a szintén jellemző tünetmentes előfordulás mellett olykor orvosilag is értékelhető tüneteket, betegséget okozhatnak.

Emberben a fiatal korcsoportoknak csak kis hányada fertőzött, de az idősek körében a fertőzöttek aránya meghaladja a 90%-ot. A szőrtüszőatkák testében él a Bacillus oleronius nevű baktérium, egyes vélemények szerint e baktérium jelentős szerepet játszik az arcbőr rosacea néven ismert elváltozásának kialakulásához.

Egyes török és kínai vizsgálatok kapcsolatot mutatnak a Demodex-fertőzés és a basalsejtes rák (basal cell carcinoma) előfordulása között. Nem világos, hogy ez vajon ok-okozati összefüggésre utal-e. Elképzelhető, hogy a legyengült immunrendszerű emberekben mindkettő nagyobb eséllyel fordul elő, és ezért gyakoribb az együttes előfordulásuk, mint az véletlen alapon várható volna.

Források

[szerkesztés]