Sápadt kosbor

Sápadt kosbor
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Magyarországon védett
Természetvédelmi érték: 50 000 Ft
Rendszertani besorolás
Ország: Növények
Törzs: Zárvatermők
Osztály: Egyszikűek
Rend: Spárgavirágúak
Család: Kosborfélék
Nemzetség: Orchis
Tudományos név
Orchis pallens
L. 1771
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Sápadt kosbor témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Sápadt kosbor témájú médiaállományokat és Sápadt kosbor témájú kategóriát.

A sápadt kosbor (Orchis pallens) a kosborfélék családjába tartozó, Magyarországon védett növényfaj.

Megjelenése

[szerkesztés]

A sápadt kosbor 17-30 (ritkán 40) cm magas, lágyszárú, évelő növény. Ikergumói a talajban találhatók. Tőlevélrózsáját 2-4 visszás-tojásdad alakú, lekerekített végű, 8-12 cm hosszú és 2-4 cm széles, fényes világoszöld tőlevél alkotja. A száron további 1-2, jóval kisebb, szárölelő levél található.

Április-májusban virít. A virágzat tömött fürt, amelyet 3-35 halványsárga virág alkot. Külső lepellevelei (szirmai) hátrahajlóak, lekerekítettek, hosszuk 8-11 mm, szélességük 4-5 mm. A belső lepellevelek 7-8 mm hosszúak és 4-5 mm szélesek. A 9-12 mm-es mézajak (labellum) sötétebb sárga árnyalatú, mintázata nincs, sekélyen háromosztatú, szélesen szétterülő, kissé visszahajlik. A 10-12 mm-es sarkantyú ívesen felhajlik.

Termése 13,5-18 mm hosszú, 3,5-4 mm széles toktermés, amelyben átlagosan 6100 (1300-12000) apró mag fejlődik.

Elterjedése

[szerkesztés]

Európában, Kis-Ázsiában és a Kaukázus térségében honos. Európai elterjedési területének déli határát az Észak-Spanyolország-Dél-Franciaország-Appennini-félsziget-Balkán-félsziget vonal alkotja, míg északon Közép-Németországig és Dél-Lengyelországig hatol. Magyarországon a Bükkben, a Börzsönyben, a Pilisben, a Bakonyban és a Mecsekben fordul elő, illetve szórványosan a Zemplénben és a Vértesben is található egy-egy állománya. Inkább a magasabb (49%) és az alacsonyabb (46%) hegyvidékek növénye.

Életmódja

[szerkesztés]

Bükkösökben, gyertyános–tölgyesekben, ligeterdőkben, meleg- és mészkedvelő tölgyesekben él, többnyire félárnyékban. Élőhelyein a talaj kémhatását pH 6,4-7,5 közöttinek (átlag pH 7,0) mérték.

Hajtásai a tél végén, kora tavasszal jelennek meg a felszínen. Április közepétől június elejéig virágzik, középnapja május 10. Virágai nem termelnek nektrt, a jó nektártartalmú sárga lednekfajokat (pl. tavaszi lednek) utánozzák külsejükkel, így csalogatják magukhoz a rovarokat. Méhek, poszméhek porozzák be. Megtermékenyülési rátája 13-59% közötti.

A füles kosborral, ritkán a Spitzel-kosborral hibridizálódhat.

Természetvédelmi helyzete

[szerkesztés]

A sápadt kosbor ritka növény és populációi egymástól eléggé elszigeteltek, viszont viszonylag nagy területen elterjedt. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján "nem fenyegetett" státusszal szerepel. Elsősorban az erdőgazdálkodás és a vadkár fenyegetheti. Magyarországon eddig összesen 55 állományát mérték fel, amelyből 40 1990 után is megmaradt, visszaszorulásának mértéke 27%-os. Teljes hazai egyedszáma néhány ezer lehet. 1982 óta védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Kapcsolódó cikkek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]