Tianyulong

Tianyulong
Evolúciós időszak: késő jura, 155 Ma
A Tianyulong művészi rekonstrukciója
A Tianyulong művészi rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Cerapoda
Család: Heterodontosauridae
Nem: Tianyulong
Zheng et al., 2009
Fajok
  • T. confuciusi Zheng et al., 2009 (típus)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Tianyulong témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tianyulong témájú kategóriát.

A Tianyulong (天宇龍; a fosszíliáját őrző kínai Shandong Tianyu Természetrajzi Múzeumra (Shandong Tianyu Museum of Nature) utalva) a heterodontosaurida madármedencéjű dinoszauruszok egyik neme. Egyetlen ismert faja a T. confuciusi,, melynek maradványait a kínai Liaoning tartományban, Jianchang-megyében (Csiencsang) fedezték fel.[1] A fosszilizálódott maradványai a késő jura korban, körülbelül 155 millió évvel ezelőtt keletkezett Tiaojishan-formációból (Tiaocsisan) kerültek elő.

A Tianyulong arról nevezetes, hogy a nyakán, a hátán és a farkán egy sor hosszú, rostos függelék helyezkedett el. Ezek a struktúrák a theropodáknál találtakkal együtt arra utalnak, hogy a felépítésük homológ a tollakéval, és felveti annak lehetőségét, hogy a legkorábbi dinoszauruszokat és őseiket rostos, bőrstruktúrák borították, melyek kezdetleges tollaknak (prototollaknak) tekinthetők.

A holotípus egy hiányos csontváz, ami egy részleges koponyából és állkapocsból, a keresztcsonti csigolyák egy részéből, a proximális-középső farokcsigolyákból, egy közel teljes jobb lapockából, két felkarcsontból, a singcsont alsó végéből, egy részleges szeméremcsontból, az ülőcsontokból, a combcsontokból, a jobb sípcsontból, szárkapocscsontból és lábfejből, valamint hosszú, különálló és elágazás nélküli rostos testtakaró struktúrákból áll. A holotípus egy majdnem felnőtt egyed volt, amely a rokonságába tartozó dél-afrikai Heterodontosaurus tucki arányai alapján valószínűleg 70 centiméter hosszú lehetett.

Osztályozás

[szerkesztés]

A Tianyulongot heterodontosauridaként sorolták be, a kis, karcsú testű, hosszú farkú és egy pár megnagyobbodott, szemfogszerű agyarral rendelkező madármedencéjű dinoszauruszok családjának tagjaként. E csoport tagjai növényevők vagy talán mindenevők lehettek. A Tianyulong felfedezéséig a csoport ismert tagjai a kora jura kori Dél-Afrikára és Észak-Amerikára korlátozódtak, egy lehetséges további nem (az Echinodon) mellett, amely a kora kréta kori Angliából került elő.

Ősbiológia

[szerkesztés]

A rostos testtakaró struktúrák a fosszília három részén őrződtek meg: egy folton közvetlenül a nyak alatt, egy a háton levő másik folton és a farok nagyobb területén. Az üreges rostok párhuzamosak egymással és nincs bizonyíték az elágazásukra. Aránylag merevnek tűnnek, jobban hasonlítanak a Psittacosaurus farkán levő testtakaró struktúrákra,[2] mint a röpképes és röpképtelen theropodák prototollaira. A theropodák között a Tianyulong testtakarója leginkább a Sinosauropteryx[3] és a Beipiaosaurus[4] különálló, elágazásmentes prototollaira emlékeztet. A testtakaró struktúrák becsült hossza a farkon körülbelül 60 milliméter, ami hétszerese a farokcsigolyák hosszának. Hosszuk és üreges felépítésük ellentmond annak, hogy a kollagén szálakhoz hasonlóan a bőr alatt helyezkedtek el.

Ilyen bőrstruktúrákról korábban csak a fejlett theropodák és madármedencéjűek esetében számoltak be, a Tianyulongnál történt felfedezésük a filogenetikus fa mentén lefelé kiterjeszti az ilyen struktúrák előfordulását. Azonban a madármedencéjűek rostjai és a theropodák prototollai közötti homológia nem nyilvánvaló. Ha a homológia beigazolódik, az azzal a következményel jár, hogy a hüllőmedencéjűek és a madármedencéjűek közös ősét tollszerű struktúrák borították, és hogy a bőrlenyomatokkal együtt ismertté vált csoportok, például a sauropodák másodlagosan váltak tollatlanná. Ha a homológiát cáfolják, az azt jelzi, hogy ezek a rostos bőrstruktúrák függetlenül fejlődtek ki a hüllőmedencéjűeknél, a madármedencéjűeknél és az egyéb archosaurusoknál, például a pterosaurusoknál. A szerzők (cikkük mellékleteként) megjegyezték, hogy a hasonló rostos struktúrák felfedezése a theropodák közé tartozó Beipiaosaurus esetében támogatja azt az elméletet, ami szerint a Tianyulongon levő struktúrák homológok a tollakkal. A Tianyulong és a Beipiaosaurus rostjai hosszúak, különállók és elágazásmentesek voltak. Viszont amíg a Beipiaosaurusnál a rostok laposak, addig a Tianyulong esetében kör keresztmetszetűek, így a szerkezetük közelebb áll a fejlődési modellek által valószínűsített legkorábbi tollakéhoz.[1]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Zheng, Xiao-Ting, You, Hai-Lu; Xu, Xing; Dong, Zhi-Ming (2009. március 19.). „An Early Cretaceous heterodontosaurid dinosaur with filamentous integumentary structures”. Nature 458 (7236), 333–336. o. DOI:10.1038/nature07856. 
  2. Mayr, Gerald, Peters, D. Stephan; Plodowski, Gerhard; Vogel, Olaf (2002. augusztus 1.). „Bristle-like integumentary structures at the tail of the horned dinosaur Psittacosaurus”. Naturwissenschaften, Heidelberg 89 (8), 361–365. o, Kiadó: Springer Berlin. DOI:10.1007/s00114-002-0339-6. 
  3. Currie, Philip J., Pei-ji Chen (2001. november 28.). „Anatomy of Sinosauropteryx prima from Liaoning, northeastern China”. Canadian Journal of Earth Sciences 38 (12), 1705–1727. o, Kiadó: NRC Canada. DOI:10.1139/cjes-38-12-1705. 
  4. Xu, Xing, Zheng Xiao-ting; You, Hai-lu (2009. január 20.). „A new feather type in a nonavian theropod and the early evolution of feathers”. Proceedings of the National Academy of Sciences (Philadelphia). DOI:10.1073/pnas.0810055106. PMID 19139401. 

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tianyulong című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Lásd még

[szerkesztés]