Unicode |
---|
UCS |
Sok rendszerben lehetséges közvetlenül bevinni Unicode karaktereket valamely módon. Így tetszőleges idegen nyelvi vagy speciális Unicode karakter elérhető.
A vizuális Unicode karakterválasztás (ISO 14755 szabvány, képernyő-kiválasztási beviteli módszer) számos rendszeren érhető el. Előfordul, hogy korlátozva van egy konkrét betűtípus karakterkészletére (ha egyáltalán létezik az illető betűtípus).
Microsoft Windowsban az NT 4.0 verzió óta elérhető a karaktertábla unicode képes verziója, a nem vállalati változatok közül pedig az XP-ben debütált. Az innen elérhető karakterek az alap többnyelvű lapra korlátozódnak. A karakterek kereshetőek Unicode nevük alapján, és a táblázatot lehet szűrni Unicode kódblokkok szerint.
Mac OS X-ben „karakterpaletta” néven található nagyon hasonló funkcionalitású program, amivel kereshetünk kapcsolódó karaktereket, vagy konkrét betűtípusokban.
A fentiekhez hasonló eszközök elérhetőek a legtöbb Linux disztribúcióban. Ilyen például a GNOME gucharmap vagy a KDE KCharSelect alkalmazása.
Az ISO 14755 szabvány 5.1-es cikkelyében leírt alap metódus szerint a kezdő szekvenciát a hexadecimális kódpont követi, majd egy záró szekvencia következik. Van, ahol ez csak az alap többnyelvű lapra korlátozódik (U+FFFF-ig).
HKEY_Current_User\Control Panel\Input Method\EnableHexNumpad
registry kulcs értéke "1", akkor az ALT megnyomása mellett a numerikus billentyűzet + gombját lenyomva, majd beírva a hexa kódot megkapjuk a kívánt unicode karaktert.[1]Néhány Microsoft Windows alkalmazásban decimális unicode kódpontok is megadhatóak (például 256 az U+0100 helyett) ALT kódokkal.