Vallási turizmus alatt azokat az utazásokat értjük, amelyek célja a vallási, szakrális műemlékek (templomok, kolostorok, bemutatóhelyek) meglátogatása, vallási rendezvényeken (hitélethez kapcsolódó ünnepek, egyházi kulturális, zenei programok, egyházi személyek látogatása) való részvétel, zarándoklat, lelkigyakorlat (ifjúsági táborok, missziós táborok). Vizsgálatával a vallási néprajz, vallásföldrajz foglalkozik.
Bár egyelőre nem készült átfogó tanulmány a világ vallásturizmusáról, az ágazat néhány szegmensét már megvizsgálták:
A keresztény turizmus a vallási turizmus egy alfaja. A vallási turizmus leghatalmasabb ágaként becslések szerint közel 150 millió ember (a világ keresztényeinek mintegy 7%-a) kel útra minden évben zarándoklatra. [5]
Magyarországon évente rendeznek hagyománnyá vált találkozókat (pl. Nagymaros, Egerszalók) és zarándoklatokat. A nemzeti kegyhelyeken rendszeresen szerveznek búcsúkat, amelyek általában egy-egy tematikához kapcsolódva az azonos helyzetű vagy érdeklődésű embereket hívják (pl. betegek búcsúja, iskolák zarándoklata a hazáért). Az egyház által fenntartott oktatási intézmények, a cserkészcsapatok és az egyházközösségek rendszeresen szerveznek zarándoklatokat, lelkigyakorlatokat és táborokat fiatalok és családok számára. Ezen események jelentősége nemcsak abban rejlik, hogy rengeteg embert mozgatnak meg és hozzájárulnak az idegenforgalom különböző szintű bevételeihez (utazás, szállás, étkezés), hanem abban is, hogy a résztvevők lelkileg gazdagodva térve haza sok munkával és nagy odafigyeléssel munkálkodnak másokért. Emellett nemzetgazdasági szerepe is kimutatható, bár nem számottevő: 2007-ben az összes beutazás 0,4%-a tartozott a vallási turizmus tárgykörébe. Az összes vallási célú beutazás 92%-a azonban egynapos.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Religious tourism című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.