A háború idején Baskíriába evakuált zsidó családba született. 13 évesen elnyerte a nagy karmesterverseny első díját, Moszkvában.
A háború után a család visszaköltözött Leningrádba ahol az anya zeneiskolában tanított, az apa dietológus orvosként dolgozott.
Tanulmányait a Moszkvai Konzervatóriumban, Jurij Jankelevicsnél végezte, és a Chicagói Szimfonikus Zenekarral debütált, 1979-ben. Ugyanebben az évben megalapította a Moszkvai Virtuózok kamarazenekart, amelynek művészeti vezetője és vezető karmestere azóta is. 1984-ben Leonard Bernstein neki adta karmesteri pálcáját. 1989-ben emigrált Spanyolországba. 1991-ben megkapta a Szovjetunió Művésze kitüntetést. Három évvel később megalapította a Vladimir Spivakov Nemzetközi Jótékonysági Alapítványt, hogy segítsen az orosz árvákon. 2000-ben elnyerte a Francia Köztársaság Becsületrendje lovagi fokozatát a Colmar Nemzetközi Fesztiválban 1989 óta végzett munkájáért.
Szpivakov tekinthető generációja egyik legnagyobb hegedűsének, azóta hogy Jurij Jankelevicsnél tanult a Moszkvai Konzervatóriumban. Több nemzetközi versenyen díjazták, pl. Moszkva, Párizs, Genova és Montréal városában.
Jelenleg az Orosz Nemzeti Filharmonikusok művészeti vezetője és vezető karmestere. 2010-ben ő vezényelte Garri Bardin zenéjét A rút kiskacsa rajzfilm alá.
2014 márciusában aláírt egy Vlagyimir Putyin politikáját támogató levelet, amikor az oroszok visszavették a Krím-félszigetet, amelyet Ukrajna még a Szovjetunió alatt kapott meg.[3]
Harmadik felesége – Szatyenyik (Szatyi) Zarzejevna Szpivakova (született Szaakjanc) (sz. 1962), Örményországi származású színésznő, televíziós műsorvezető, producer,díszlettervező, pedagógus és író.
Lányaik – Jekatyerina, Tatyjana és Anna.
Fogadott lányuk – Alekszandra (Elhunyt nővérének Jelizavetának a lánya).
Ez a szócikk részben vagy egészben a Vladimir Spivakov című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.