A szerkesztőmaraton (edit-a-thon) olyan esemény, amely során a résztvevők Wikipédia-szócikkeket írnak. Többnyire egy offline találkozóhoz kötődik, és a szócikkek egy adott témához kapcsolódnak.
- Határozd meg az esemény témáját! Ez segít a célközönség és a hatékony kommunikációs csatornák beazonosításában is.
- Ha tudod, érdemes egy közelgő eseményhez, évfordulóhoz kapcsolni a témát, így még aktuálisabb.
- Jelezd a Wikipédián (például az "egyéb" kocsmafalon, a kapcsolódó témájú műhelyekben vagy a magyar Wikipédia Facebook-oldalán, hogy mit tervezel, és keress tapasztalt szerkesztőket, akik segítenek. Tipikusan 5-10 résztvevőnként egy tapasztalt szerkesztőre van szükség.
- Hozz létre egy Wikipédia-oldalt az eseménynek! A Kategória:Wikipédia-szerkesztőmaratonok oldalon találsz példákat.
- Jó ötlet listát készíteni a témába tartozó legfontosabb, megírandó vagy feljavítandó/kibővítendő cikkekről (a cikkértékelés és az angol vagy más Wikipédiákkal való összehasonlítás segíthet; TODO segédeszközök); érdemes lehet kevésbé fontos, de könnyebben megírható cikkeket is felvenni, bemelegítőnek.
- Jelenleg nincs könnyű mód az adott témában releváns sablonok, kategóriák megtalálására, érdemes ezeket előre kigyűjteni.
- Hirdesd meg az eseményt! A Wikipédián kívüli csatornák az esemény témájától függnek (a célközönségtől függően a Facebook vagy a Meetup.com hatékony lehet, illetve az adott témával foglalkozó civil és szakmai szervezeteket mindig érdemes értesíteni); kellően széles közönséget érdeklő témák esetén a Wikipédián lehetőség van banner elhelyezésére, illetve nagyszabású esemény esetén sajtóközleményt is ki tudunk adni.
- Fektess energiát abba, hogyan kommunikálod az eseményt a közönség felé. Fontos, hogy minél szélesebb rétegek részére közérthető legyen (amennyiben nem kizárólag szakembereknek szól). Ne feledd, hogy sokaknak teljesen idegen a Wikipédia, illetve nem rendelkeznek semmiféle szerkesztési tapasztalattal - őket is meg kell majd szólítanod!
- Ha offline esemény lesz, kérd a regisztrációs limit feloldását (ennek hiányában egy helyről egy napon belül csak hat felhasználót lehet regisztrálni). Ehhez tudnod kell, milyen IP címeket fogtok használni.
- Offline esemény esetén keress helyszínt. Fontos a jó internetkapcsolat (nagyobb létszám esetén ez kihívás lehet) és a kellő számú konnektor (vagy hosszabbító), hasznos, ha van kivetítő.
- Nem árt, ha van a helyszínen étkezési lehetőség (vagy rendelhetsz pizzát). Vizet/limonádét érdemes biztosítani.
- Teremts barátságos és biztonságos helyet az eseménynek. Gondoskodj róla, hogy mindenki odataláljon a helyszínre és azon belül a teremhez, illetve senki nem érzi kirekesztve magát.
- Vond be az esemény kommunikációjába a helyszín online és offline felületeit is.
Ha az előkészületekhez kisebb összegű anyagi támogatásra van szükséged (pl. terembérlet, pizza, Facebook hirdetés), a Wikimédia Magyarország egyesület lehet, hogy tud segíteni.
- Érdemes bemutatkozással vagy egyéb "jégtörő" eseménnyel kezdeni.
- Fektesd le az esemény viselkedési szabályait, amitől mindenki biztonságban érzi magát. Tájékoztasd őket, kihez fordulhatnak probléma, konfliktus esetén.
- Az esemény elején tarts rövid ismertetőt a Wikipédiáról és a szerkesztés menetéről. (TODO sokkal részletesebben!)
- Kérdezd meg a résztvevőket, hogy a wikikódot vagy a vizuális szerkesztőt szeretnék megtanulni. Ne feledd, nem mindenkinek egyformán könnyű/szimpatikus a kóddal szerkesztés!
- Ha van jelen Wikipédia-adminisztrátor, vegye fel a résztvevőket a "4 napos várakozás alól felmentett" csoportba (szerkesztő közreműködései -> felhasználói jogok beállítása), a captchákat és egyéb szerkesztés közbeni kellemetlenségeket elkerülendő. (TODO: jelenleg nincs ilyen joga az adminisztrátoroknak.)
- Nagyobb létszám esetén érdemes biztosítani valamilyen valós idejű írásos kommunikációs csatornát (pl. Telegram, Etherpad).
- Ha tudsz, készíts fényképeket az eseményről (vagy kérj meg rá valakit), jól fog jönni, ha jövőben próbálsz hasonló eseményre résztvevőket toborozni. (Előtte mindig kérdezd meg a résztvevőket, hogy beleegyeznek-e!)
- Az esemény során felmerülő (műszaki, használhatósági, közösségi) problémákat írd fel, és később jelezd a szerkesztőközösségnek (például ennek a lapnak a vitalapján), hogy szerkesztőmaraton-barátabbá tehessük a Wikipédiát.
- TODO: adatkezelés opt-in űrlap
- TODO: safe/friendly space policy magyarul
- TODO userbox, user / szócikk vitalapi sablon járőröknek?
- Töltsd fel a fényképeket a Wikimédia Commonsra! (TODO: kampányt csinálni hozzá)
- Ha szeretnéd látni, az esemény után is szerkesztenek-e a résztvevők, a Wikimetrics segítségével követheted (feltéve, hogy hozzájárultak az adatkezeléshez).