Juodkalnijos turizmas yra svarbus šalies pajamų šaltinis.
Šalis laikoma viena greičiausiai augančių atvykstamojo turizmo krypčių. 2007 m. Juodkalniją aplankė virš milijono turistų su 7,3 mln. nakvynių (23% augimas lyginant su 2006 m.), o 2012 m. Juodkalniją jau aplankė 1,44 mln. turistų su 9,15 mln. nakvynių (5 % augimas nuo praėjusių metų). 2015 m. atvyko 1,7 mln. turistų, 2016 m. šis skaičius dar išaugo.[1] 2017 m. šalį aplankė jau daugiau nei 2 mln. turistų. 2019 m. per pirmus 9 mėn. Juodkalniją aplankė virš 2 mln. turistų su 13.4 mln. nakvynių.[2]
2009 m. užsienio turizmas atnešė 569 mln. eurų pajamų (18,5 % augimas lyginant su 2007 m.). Per 11 pirmųjų 2019 m. mėnesių pajamos iš turizmo pasiekė 1 mlrd 16 mln. eurų.[2]
Iki Jugoslavijos karų dauguma atvykstančiųjų turistų buvo iš vokiškai kalbančiųjų šalių. Turistų skaičius piką pasiekė 1987 m.[3] Vėliau dėl politinės situacijos turistų skaičius mažėjo, šalyje lankėsi turistai praktiškai tik iš Serbijos ir Rusijos. Pastaraisiais metais fiksuojamas ženklus turistų skaičiaus iš Vokietijos, Austrijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Lenkijos.[4]
Nacionalinė turizmo organizacija, kuri užsiima Juodkalnijos turizmo marketingu, yra valstybinė institucija Turistička organizacija Montenegro su būstine Podgoricoje.
Didžiausia Juodkalnijos problema išlieka nepakankamas skrydžių skaičius su svarbiausiomis šalimis, iš kur tikimasi turistų. Šalyje veikia du tarptautiniai oro uostai Tivate ir Podgoricoje.
Juodkalnija labiausiai žinoma dėl atvykstamojo turizmo vasarą, prie Adrijos jūros, nors čia yra galimybės turistinę veiklą vystyti visus metus, įskaitant slidinėjimą žiemą, važinėjimą dviračiais ir vaikščiojimą kalnuose vasarą.
Juodkalnijos Adrijos jūros pakrantė yra 295 km ilgio, tame tarpe 73 km yra pliažai. Iš viso yra 117 jūros paplūdimių.[5] Čia taip pat yra keletas senų, gerai išsilaikiusių miestų.
90,4 % visų turistų 2012 m. poilsiavo šešiuose pajūrio miestuose. Gausiausiai turistų lankyti miestai 2012 m. buvo:
Pliažinis sezonas Juodkalnijoje tęsiasi nuo gegužės iki spalio mėn.[6] Pliažai labai skirtingi - nuo įvairaus dydžio akmenų iki smėlio paplūdimių. Žinomiausi pliažai yra Jazo, Žetnicos, Rafailovičių, Bečičių ir Mogreno.[5]
Gausiausiai lankomi pliažai išsidėstę prie šių miestų:
Šis regionas pritraukia didžiausią Juodkalnijos turistų dalį. Svarbiausios įžymybės šiaurinėje pakrantėje yra:
Juodkalnijos pietinis pakrantės regionas kartais laikomas nauju pasaulio turizmo "atradimu". 2010 m. sausį New York Times Ulcinio pietų pakrantės regioną, įskaitant Velika Plazą, Ada Bojaną ir Ulcinio Hotel Mediteran įtraukė į "2010 m. top 31 aplankytiną vietovę".
Pietinis pakrantės regionas turistų mėgstamas dėl ilgų smėlio paplūdimių, senų miestų tvirtovių ir aktyvaus naktinio gyvenimo. Tarp svarbiausių įžymybių yra:
Šiaurinis Juodkalnijos regionas yra kalnų turizmo centras. Čia yra keletas slidinėjimo kurortų, regionas garsus savo nepaliesta gamta. Žiemos sporto sezonas čia prasideda lapkričio-gruodžio mėn. ir tęsiasi iki balandžio vidurio.[6] Durmitoro kalnai ir Taros upės kanjonas yra saugomi kaip nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO pasauslio paveldo sąrašą.
Lankytinos vietos yra:
Nors tai yra tankiausiai gyvenama Juodkalnijos dalis, tačiau centriniame šalies regione yra mažiau turistinių įžymybių. Dėmesio verti yra: