Kitabas

Kitabas
uzb. Kitob
Kitabo gatvė
Kitabas
Kitabas
39°08′01″ š. pl. 66°52′55″ r. ilg. / 39.13361°š. pl. 66.88194°r. ilg. / 39.13361; 66.88194 (Kitabas)
Laiko juosta: (UTC+5)
Valstybė Uzbekijos vėliava Uzbekija
Vilajetas Kaškadarjos vilajetas
Rajonas rajonas
Gyventojų (2005[1]) 36 500
Altitudė 622 m

Kitabas (uzb. Kitob) − miestas Uzbekistane, Kaškadarjos vilajeto Kitabo tumane. Miestas yra už 317 km nuo Taškento, pietvakarinėse Zeravšano kalnagūbrio priekalnėse, kairiajame Aksu upės krante, prie Kitabo geležinkelio stoties. Nuo vilajeto centro Karšio nutolęs 97 km.

Miesto pavadinimas uzb. Kitob reiškia „knyga“. Tačiau spėjama, kad senasis gyvenvietės pavadinimas buvo pers. kifti ob „pečiai, vanduo“, kas nusakė, kad gyvenvietė yra tarp dviejų upių − Aksudarjos ir Amudarjos, kurios abi prasideda kalnuose ir tirpstant kalnų sniegams bei prasidėjus lietums persipildo vandens.

Kitabas išsidėstęs palei didįjį Uzbekijos traktą, einantį iš šiaurės į pietus.

Kitabo pakraštyje Kitabo tarptautinė platumų stotis, įkurta 1930 m. Tai viena iš 5 pasaulinio tinklo, tiriančio Žemės ašigalių judėjimą, stočių.[2] Kitos 4 stotys yra Japonijoje, JAV (dvi), Italijoje. Stotis pavaldi Uzbekijos Mokslų akademijos Astronomijos institutui.

Kitabo gyvenvietė priklausė Karšio bekijai (beko valdomai teritorijai), o ši − Bucharos emyratui. Emyratas 1868 m. tapo Rusijos imperijos vasalu ir jos protektoratu. 1868 m. Karšio bekijoje prasidėjo bruzdėjimai prieš Bucharos emyrą Muzafarą, kad sostan būtų pasodintas jo vyresnysis sūnus Kata-Tiura. 1870 m. Rusijos kariuomenė, vadovaujama generolo Abramovo, šturmu užėmė maištinguosius miestus Šaarą ir Kitabą, o Šahrisabzo bekija buvo prijungta prie Bucharos.

Miesto teises gavo 1976 m.

Miestas žinomas savo vaisių konservais ir vynais, kurių gamybą paleido XX a. 5-tąjį dešimtmetį iš Krymo deportuoti specialistai vyndariai Krymo totoriai.

Mieste yra šios įmonės:

  • smėlio ir žvyro gavybos įmonė rus. ООО Китоб темир-бетон буюмлари),
  • marmuro gavybos ir apdirbimo įmonė rus. АО Кашкадарьямрамор),
  • duonkepystės kombinatas rus. ООО Китабский хлебокомбинат),
  • stiklo taros gamykla rus. ООО Ешлик),
  • verpalų fabrikas rus. ОАО Китоб ип-йугурув).
  1. UZBEKISTAN, citypopulation.de
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 213