Opcionas (lot. optio, dgs. optiones; iš lot. optāre 'išsirinkti') – karinis laipsnis ir pareigos Senovės Romos kariuomenėje. Opcionai buvo centurionų pasirinkti (pagal tai ir jų pavadinimas) padėjėjai, maždaug atitinka dabartinius leitenantus ar vorentus. Jie paprastai būdavo centurijos vado pavaduotojai, nors galėdavo atlikti ir kitas pareigas. Opcionai vyriausieji centurionų pavaduotojai dar būdavo vadinami subcenturionais.[1]
Opcionai vėlyvosios Romos kariuomenėje buvo svarbūs, kadangi centurionai dažnai žūdavo, nes mūšio metu jų vieta būdavo centurijos priekyje, tad jie tapdavo pirmaisiais taikiniais. Opcionai būdavo rikiuotės užnugaryje, kad palaikytų drausmę ir tvarką. Jie prižiūrėdavo, kad centurionų įsakymai būtų vykdomi.
Opcionai gaudavo dvigubą legionieriaus algą (buvo duplikarijai). Centurionui žuvus, palikus kariuomenę ar perėjus į kitas pareigas opcionai būdavo pirmieji kandidatai į centuriono vietą.
Opcionų pareigybės buvo:
Skirtingai negu centurionai, opcionai neturėjo ypatingos uniformos. Vienintelis skirtumas galėjo būti arklio ašutų ar plunksnų pliumažas abipus šalmo.
Opcionai vilkėdavo tokius pat šarvus kaip ir paprasti legionieriai – plokštelinius (lorica segmentata) ar grandinius (lorica hamata). Gladijų nešiodavo dešiniame šone, o ne kairiame, kaip centurionai.
Rikiuotės opcionai (optio centurionis) nešiodavo lazdą hastilę. Dalis opcionų nešiodavosi vaškines lenteles su įsakymais tai dienai.