Reguliarizavimas matematikoje – papildomos (apriorinės) informacijos panaudojimas sprendžiant nekorektiškus uždavinius. Metodiniu požiūriu tai yra Okamo skustuvo principo taikymas atrenkant tinkamus sprendinius iš daugybės kitų.[1] Žinomiausi reguliarizavimo taikymo pavyzdžiai yra Tichonovo reguliarizavimas ieškant integralinių lygčių sprendinių bei Bajeso metodų taikymas statistikos uždaviniuose.
Tarkime turime integralinę lygtį operatorinėje formoje:
Čia yra operatorius, atvaizduojantis ieškomą vektorių/funkciją į eksperimentuose gaunamą vektorių/funkciją . Net mažos matavimo paklaidos gali smarkiai paveikti ieškomą . Tuomet vietoj „tikro“, glotnaus, gaunamas smarkiai osciliuojantis sprendinys. Norint to išvengti, šalia mažiausių kvadratų metodu minimizuojamo nario dar pridedamas papildomas narys , stabilizuojantis mūsų sprendinį:
Paprastai papildomas narys būna tiesiog vienetinė matrica: . Tačiau tai gali būti ir operatorius, susijęs su išvestine. Tinkamai parinkus svorius osciliuojantys sprendiniai atmetami (paveikslėlyje mėlynoji linija) ir paliekami tik glotnūs (žalioji linija).