Ziva

Ziva
Ziwa

Zivos griuvėsiai. Aptvaro vaizdas iš toli
Ziva
Ziva
Koordinatės 18°08′0″ p. pl. 32°38′0″ r. ilg. / 18.13333°š. pl. 32.63333°r. ilg. / 18.13333; 32.63333
Vieta Zimbabvė, Manikalandas
Regionas Pietų Afrika
Plotas 3337 ha
Istorija
Pastatytas akmens amžius
Sugriautas XVIII a.
Informacija
Vikiteka VikitekaVikiteka

Ziva (angl. Ziwa), Zivos griuvėsiai (Ziwa ruins), anksčiau Van Niekerko griuvėsiai (Van Niekerk ruins, pagal majorą Pompey Van Niekerk) – didelės žemės ūkio gyvenvietės griuvėsiai Njangoje (Zimbabvė), datuojami XVII a. 1946 m. Ziva buvo paskelbta nacionaliniu paminklu, o dabar yra kandidatas į UNESCO pasaulio paveldo objektus Afrikoje. Vietovėje išlikę daug akmeninių statinių, jų tarpe – akmeninės terasos, einančios kalvų kontūrais ir stačiuose šlaituose. Archeologai aptiko keramikos ir uolų meno dirbinių.

Prieš paskelbiant nacionaliniu paminklu Ziva buvo privačioje komercinio ūkio žemėje. Tuo metu ši archeologinė vieta nemažai nukentėjo, nes joje buvo ganomi galvijai. Dabar šioje vietoje įrengti muziejus su stovyklaviete, gidų vedamais turais, pėsčiųjų takais, paukščių stebėjimo vietomis. Muziejus reprezentuoja tiek Zivą, tiek kitas archeologines Njangos rajono vietas.

Nors ši vieta gyvenvietė buvo apleista XVIII a., tačiau ji darė įtaką gretimoms bendruomenėms.[1]

Zivoje išlikę pėdsakai žmonių veiklos visais archeologiniais tarpsniais, identifikuotais Zimbabvėje. Jie prasideda medžiotojų rankiotojų laikais akmens amžiuje ir baigiasi istoriniais laikais. 3337 hektarų teritorijoje aptikta akmens amžiaus liekanų klodai, vietos su uolų menu, ankstyvojo žemės ūkio bendruomenių gyvenvietės, vėlesniojo žemės ūkio kraštovaizdžiai su terasomis ir laukų sistemomis, įtvirtintos kalvos, akmeniniai aptvarai, geležies lydymo ir kalvystės žaizdrai, gausūs plūkto molinių statinių likučiai.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]