Darba un privātās dzīves līdzsvars ir stāvoklis, kad persona ir apmierināta ar laika sadalījumu, ko tā velta vai var veltīt darbam un savai privātajai dzīvei.
Viens no redzamākajiem pasākumiem darba un privātās dzīves līdzsvara nodrošināšanā ir elastīgi darba nosacījumi, tomēr tas nav vienīgais veids, kā darba un privātās dzīves līdzsvaru panākt.
Mūsdienās tiek lietoti vairāki jēdzieni: darba un privātās dzīves līdzsvars, darba un ģimenes līdzsvars Arhivēts 2020. gada 19. aprīlī, Wayback Machine vietnē., darba un ģimenes dzīves līdzsvars[novecojusi saite], darba un ģimenes dzīves saskaņošana Arhivēts 2020. gada 18. februārī, Wayback Machine vietnē., darba un privātās dzīves saskaņošana, darba-dzīves līdzsvars. Jomas eksperti iesaka lietot jēdzienu "privātās un darba dzīves līdzsvars,"[1] tādējādi uzsverot, ka ikdiena tiek primāri salāgota, lai personai būtu iespējams īstenot savas vajadzības attiecībā uz privāto dzīvi, nevis otrādi.
Izpratne par to, ko nozīmē līdzsvarota darba un privātā dzīve, katram indivīdam ir atšķirīga — kamēr vieni jutīsies labāk, darbam veltot vairāk laika nekā privātajai dzīvei, citi jutīsies labāk, ja vairāk laika veltīs privātajai dzīvei. Darba un privātās dzīves līdzsvaru ietekmē ne vien laika faktors, bet arī resursi, kas personai pieejami, piemēram, atbalsta personāls (aukle, pirmsskolas izglītības iestādes, bērnu pieskatīšanas centri, aprūpētājs), mājsaimniecības un ģimenes locekļu aprūpes pienākumu sadalījums ģimenē (pienākumi tikai vienai personai vai līdzvērtīgi sadalīti visiem ģimenes locekļiem), arī personas intereses un vajadzības (veselības stāvoklis, vaļasprieki, kā arī tas, vai persona dzīvo viena, vai personas aprūpē ir bērni vai citi ģimenes locekļi, vai personai ir mājdzīvnieki u.tml.). Personas izpratne par darba un privātās dzīves līdzsvaru ir mainīga, un to var ietekmēt pat šķietami nenozīmīgi faktori, piemēram, laikapstākļi — siltā un saulainā dienā var mazināties interese par darbu, prioritārē izvirzot privātās dzīves vajadzības u.tml. Arī kolektīvā izpratne par darba un privātās dzīves līdzsvaru ir mainīga[2] — mūsdienās sabiedrībā valda uzskats, ka darbu un privāto dzīvi ir jālīdzsvaro. Darbinieki arvien biežāk norāda uz šādu nepieciešamību un lūdz darba devējam nodrošināt vidi un apstākļus, kuros darba un privātās dzīves līdzsvars ir iespējams. Neskatoties uz to, vairāk nekā puse (56%) Latvijas iedzīvotāju nav apmierināti ar pašreizējo darba un privātās dzīves līdzsvaru, norādot, ka laika privātās dzīves aktivitātēm ir par maz.[3]
Lai arī izpratne par darba un privātās dzīves līdzsvaru ir subjektīva, nozares pētnieki norāda, ka to ietekmē divas vērtības — apmierinātība un paveiktais.[4] Pieņemts uzskatīt, ka par darba un privātās dzīves līdzsvaru var runāt tad, ja persona jūtas apmierināta ar dienas laikā paveikto darbā un privātajā dzīvē. Vienkāršots piemērs būtu darbinieks, kurš ir izpildījis plānotos darba uzdevumus un laicīgi ieradies skolas vecāku sapulcē.
2017. gada 26. aprīlī Eiropas Komisija publicēja priekšlikumu direktīvai par darba un privātās dzīves līdzsvaru[5], paredzot, ka tiek saglabātas ES dalībvalstu nacionālajos tiesību aktos noteiktās tiesības, vienlaikus uz to pamata iedibinot jaunas tiesības kā sievietēm, tā vīriešiem. Līdz ar Eiropas Parlamenta ziņojumu "Par darba un privātās dzīves līdzsvaram labvēlīgu darba tirgus apstākļu izveidi" un rezolūcijas"Par Eiropas Sociālo tiesību pīlāru" pieņemšanu ES paziņoja, ka ir nepieciešams sekmēt bērna kopšanas atvaļinājumu vienlīdzīgāku izmantošanu, paaugstināt pieprasījumu pēc paternitātes atvaļinājuma, kā arī noteikt iespējas pieprasīt elastīgu darba režīmu. ES iniciatīva bija ilgi gaidīta, jo līdzšinējais ES tiesiskais regulējums attiecībā uz dažādiem atvaļinājumiem ģimenes apstākļu dēļ un elastīgu darba režīmu tika izstrādāts 20. gadsimta 90. gados.
2019. gada 1. augustā direktīva stājās spēkā[6], nosakot minimālās prasības, kas ES dalībvalstīm jāievieš, vienlaikus neliedzot noteikt labvēlīgākus nosacījumus. Būtiskākie direktīvā noteiktie pasākumi:
Dalībvalstīm, kurās šādu pasākumu vēl nav, ir pienākums tos ieviest līdz 2022. gada 2. augustam.
Latvijā kopš 2002. gada tēviem ir tiesības uz apmaksātu desmit kalendāro dienu atvaļinājumu ne vēlāk kā sešus mēnešus kopš bērna piedzimšanas[7], izmaksājot paternitātes pabalstu 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas[8]. Šo atvaļinājumu ir tiesības saņemt arī vienam no adoptētājiem, kurš adoptējis bērnu vecumā līdz 18 gadu vecumam, kā arī personai, kas faktiski kopj bērnu.[7] 2018. gadā pabalstu saņēma vidēji 855 personas mēnesī, vidējais pabalsta apmērs — 330,33 EUR.[9]
Darba likums paredz tiesības izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu gan sievietēm, gan vīriešiem, izvēli par to, kurš no vecākiem pabalstu saņems, atstājot vecāku ziņā. Vecākiem ir arī tiesības izvēlēties, vai saņemt vecāku pabalstu par laiku līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecuma sasniegšanai. Jo ilgāks pabalsta izmaksas laiks, jo lielāks pabalsts un otrādi. Vecākam, kurš izvēlas saņemt pabalstu līdz bērna viena gada vecumam, tiek izmaksāts pabalsts 60% apmērā, bet vecākam, kurš izvēlas saņemt pabalstu līdz bērna pusotra gada vecumam — 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. 2018. gadā pabalstu saņēma vidēji 22 959 personas mēnesī, vidējais pabalsta apmērs — 376,96 EUR.[9] Lielākoties pabalstu saņem sievietes, taču pamazām pieaug pabalsta saņēmēju vīriešu skaits.
Darba likumā ir ietverta arī virkne dažādu nosacījumu, kas darba un privātās dzīves līdzsvara nodrošināšanu padara vienkāršāku.
Darba devējam aizliegts nodarbināt grūtnieci un sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam:
Tāpat darba devējam aizliegts nodarbināt grūtnieci divas nedēļas pirms paredzamajām dzemdībām un divas nedēļas pēc dzemdībām.
Darba devējam ir pienākums:
Darbiniekiem, kuru aprūpē ir bērni, ir tiesības:
Darba devējam ir aizliegts nakts laikā nodarbināt darbinieku, kura aprūpē ir bērns līdz trīs gadu vecumam, izņemot, ja ir saņemta darbinieka piekrišana.
Jebkuram darbiniekam ir tiesības uz:
Darbiniekam, kura aprūpē ir bērni, ir tiesības uz:
Darba devējiem ir tiesības noteikt arī labvēlīgākus nosacījumus vai ieviest likumā neminētus pasākumus (piemēram, brīvdiena bērna pirmajā skolas dienā vai izlaidumā, bērnu rotaļu istaba vai pieskatīšanas vieta, attālināta darba veikšana, individuāls darba grafiks u.c.).