Tandy Corporation

Tandy Corporation
Bijušais tips Kapitālsabiedrība
Darbības joma tirdzniecība
Dibināts 1919. gads
Beidza pastāvēt 2000. gads
Galvenais birojs Fortvērta, Teksasa, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Produkti ādas izstrādājumi, elektronika, datortehnika
Austrālijā izmantotais Tandy logotips
TRS-80 Model I
Kabatdators Tandy PC-6
Klēpjdators Tandy 1400 LT

Tandy Corporation bija ASV uzņēmums, kas sākotnēji nodarbojās ar ādas izstrādājumu tirdzniecību, bet vēlāk plaša patēriņa elektronikas mazumtirdzniecību. Tā galvenais birojs atradās Fortvērtā, Teksasā. Uzņēmums bija dibināts 1919. gadā; 2000. gadā pārreģistrēts par RadioShack.

1919. gadā draugi Norton Hinckley un Dave L. Tandy dibināja uzņēmumu Hinckley-Tandy Leather Company, lai pārdotu ādas apavu detaļas kurpnieku darbnīcām Fortvērtas apkārtnē. Tendija dēls Čārlzs attīstīja uzņēmumu, pārdodot ādas un instrumentus ne tikai apavu, bet arī somu un citu ādas izstrādājumu izgatavošanai.

1950. gadā īpašnieku nesaskaņu dēļ uzņēmums tika sadalīts. Tendiji izveidoja uzņēmumu Tandy Leather Company, kas nodarbojās ar ādas izstrādājumu tirgošanu, bet Hinkenliji paturēja apavu biznesu. Čārlzs Tendijs paplašināja veikalu tīklu. 1955. gadā uzņēmumu pārdeva American Hide and Leather of Boston Jaunanglijā, kas pēc apvienošanās nomainīja nosaukumu uz General American Industries. Pēc vairāku uzņēmumu neveiksmīgas iegādes mātes uzņēmums piedzīvoja finansiālas grūtības. Tā vietā, lai attīstītu ādas biznesu, peļņa no Tandy tika novirzīta mātes uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tendijs sāka cīņu par uzņēmuma kontroli, un 1959. gadā viņu ievēlēja par padomes priekšsēdētāju. Nākamajā gadā galvenais birojs tika pārvietots uz Fortvērtu, un uzņēmums pārdēvēts par Tandy Corporation; savukārt zaudējumus nesošās nozares tika pārdotas.[1] 1960. gada 14. novembrī Tandy Corporation akcijas sāka kotēt Ņujorkas fondu biržā.[2]

1961. gadā Tandy izveidoja hobija lielveikalu tīklu. Tika iegādāti uzņēmumi Pier I Imports, Dillard's Department Stores, Wolfe Nursery Stores, Color Tile, Leonard Brothers, Mitchell's stores, Alcon Labs, Robintech, Stafford-Lowdon printing company. 1963. gadā tika nopirkts Bostonā bāzētais grūtībās nonākušais elektronikas mazumtirgotājs Radio Shack, kas Tandy paspārnē uzplauka. Tandy sāka ādas izstrādājumu ražošanu Tex Tan ražotnē.[1]

1970. gadā tika nopirkts radioaparātu ražotājs un izplatītājs Allied Radio; tā tirdzniecības nodaļu apvienoja ar Radio Shack un pārdēvēja par Allied Radio Shack. 1973. gadā Tieslietu departaments lika sadalīt uzņēmumu, lai novērstu monopolu plaša patēriņa elektronikas biznesā. 27 veikalus vidējos rietumos pārdeva uzņēmumam Schaak Electronics, bet Tandy veikali atguva nosaukumu Radio Shack. 1973. gadā tika atvērti Radio Shack veikali Eiropā un Austrālijā. 1975. gadā uzņēmums pārdeva nodaļas Tandycrafts un Tandy Brands.[1] 1977. gadā Radio Shack izlaida pirmo masveida ražošanas personālo datoru TRS-80.

1984. gadā Tandy Corporation kopā ar Somijas uzņēmumu Nokia-Mobira Dienvidkorejā dibināja kopuzņēmumu Tandy Mobira Communications, lai ar tur ražotiem mobilajiem telefoniem iekarotu Amerikas Savienoto Valstu tirgu.[3] 1986. gadā tika dibināts elektronikas mazumtirgotājs InterTAN, kas darbojās šķirti no RadioShack.

1993. gadā Tandy savas Tandy Mobira Communications kapitāldaļas pārdeva Nokia.[3] 1999. gadā veikalu tīklu Apvienotajā Karalistē pārdeva uzņēmumam Carphone Warehouse.

2000. gadā Tandy Corporation mainīja nosaukumu uz RadioShack Corporation.

2012. gadā Apvienotās Karalistes uzņēmums Tandy Corporation Ltd no RadioShack nopirka tiesības uz zīmolu Tandy Lielbritānijā, lai internetā pārdotu elektroniskās komponentes (tandyonline.com).

  1. 1,0 1,1 1,2 «WHO WAS CHARLES TANDY?». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 14. maijā. Skatīts: 2013. gada 19. jūnijā.
  2. Tandy history
  3. 3,0 3,1 «Number one in the promised land of brands». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 23. decembrī. Skatīts: 2013. gada 19. jūnijā.