Kildeløs: Denne artikkelen mangler kildehenvisninger, og opplysningene i den kan dermed være vanskelige å verifisere. Kildeløst materiale kan bli fjernet. Helt uten kilder. (10. okt. 2015) |
«I Won't Dance» er en sang komponert av Jerome Kern, med tekst originalt skrevet av Oscar Hammerstein II og Otto Harbach for musikalen Three Sister i 1934. Men Three Sisters var mislykket, og ble raskt glemt, så når tiden kom for å filme Kern-Harbach-musikalen Roberta, ble sangen tatt med i filmen. Den ble slik en slager at den nå er inkludert i alle sceneopptredener og opptak av Roberta.
For RKO-filmen Roberta (1935) endret Dorothy Fields og Jimmy McHugh sangens tekst, og beholdt kun tittelen, som Hammerstein var opphavet til. Det er Field og McHugs tekst som er best kjent i dag.
Sangen er anakronistisk brukt som et musikknummer i den TV-lagde biografien om president Franklin D. Roosevelt, Warm Springs, som hovedsakelig finner sted i år 1924.