AD Scout

AD Scout (Sparrow)
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

Blackburn Aircraft i Hewlett & Blondeau

Konstruktor

Harris Booth

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

dwupłat o konstrukcji drewnianej

Załoga

1

Historia
Data oblotu

1915

Lata produkcji

1915

Liczba egz.

4

Dane techniczne
Napęd

1 silnik rotacyjny, 9-cylindrowe „Gnome Monosoupape”

Moc

101 KM (74,5 kW)

Wymiary
Rozpiętość

10,18 m

Długość

6,93 m

Wysokość

3,12 m

Osiągi
Prędkość maks.

135 km/h

Długotrwałość lotu

2,5 godz.

Dane operacyjne
Uzbrojenie
2 sprzężone działa Davisa kal. 40 mm
Użytkownicy
 Wielka Brytania

AD Scout (Sparrow)brytyjski samolot myśliwski z okresu I wojny światowej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Samolot został opracowany przez konstruktora Harrisa Bootha z Departamentu Lotnictwa (Air Department – AD) Admiralicji jako samolot do zwalczania niemieckich okrętów na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii.

Samolot miał nietypową konstrukcję dwupłatowca, kabiną pilota i silnikiem umieszczonym w gondoli przy górnym płacie. Poniżej niej znajdował się dolny płat, a płaty ogonowe były połączone płatami nośnymi za pomocą cięgieł. Samolot miał stałe podwozie, z płetwą ogonową.

Po jego opracowaniu zlecono produkcję prototypów tego samolotu firmą Blackburn Aircraft i Hewlett & Blondeau, każda z nich miała wyprodukować po dwa samoloty tego typu. Gotowe samoloty były w 1915 roku i następnie przekazane dla lotnictwa Royal Navy. Ponieważ w toku eksploatacji okazały, że samoloty nie spełniają warunków lotniczych wkrótce wszystkie zostały zezłomowane.

Użycie w lotnictwie

[edytuj | edytuj kod]

Samoloty prototypowe AD Scout (później nazwane Sparrow) były użytkowane przez lotnictwo marynarki wojennej. Lecz z uwagi na zbyt dużą wagę oraz trudności w sterowaniu szybko zostały wycofane z użycia.

Opis techniczny

[edytuj | edytuj kod]

Samolot AD Scout był dwupłatem o konstrukcji drewnianej.

Kadłub miał formę gondoli umieszczonej pomiędzy górnymi płatami. Nie był połączony z usterzeniem ogonowym. Ustrzeżenie tylne było połączone z przednimi płatami cięgłami, podobnie jak dolne płaty. W kadłubie z przodu znajdowała się kabina pilota, a za nim umieszczono silnik. Pod gondola przewidziano umieszczenie dwóch sprzężonych ze sobą dział bezodrzutowych kal. 40 mm, strzelających w przód i pod kątem w dół

Podwozie było stałe, klasyczne z płetwą ogonową.

Napęd stanowiły silnik rotacyjny o mocy 101 KM, napędzający śmigło pchające.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Wiliam Green, Gordon Swanborough: The complete book of fighters. Londyn: Salamander Book Ltd., 2001, s. 8. ISBN 978-1-84065-269-7. (ang.).