Aachener Printen – tradycyjny słodki wypiek z miasta Akwizgran w Niemczech. Charakteryzuje się wyczuwalnymi kawałkami kryształów brązowego cukru oraz użytymi przy produkcji typowymi dla regionu Akwizgranu przyprawami[1].
Legendy wiążą początki tego wypieku z potrzebą wyżywienia licznych tłumów pielgrzymów, które zjeżdżały do miasta Akwizgran w średniowieczu, by odwiedzić relikwie przechowywane w tamtejszej katedrze. Według tych opowieści, wypieki miały służyć jako forma trwałego chleba, który pielgrzymi mogliby zabrać ze sobą w dalszą podróż[2]. Dokumentacja tradycji produkcji tego rodzaju wypieku w regionie Akwizgran datuje się jednak na około 300 lat[2] wstecz. Od 1997 roku nazwa „Aachener Printen” uzyskała status Chronionego Oznaczenia Geograficznego (PGI)[3].
Nazwa (lp. "Printe", lm. "Printen") nawiązuje prawdopodobnie do kiedyś często wyciskanych na tych wypiekach za pomocą matryc postaci świętych (por. niderl. prent „nadruk, wydruk”, łać. premere „naciskać, uciskać”)[4].
Pieczywo przypomina pierniki, różni się jednak od nich brakiem produktów odzwierzęcych w cieście, jak np. jajek czy masła[3][5], przez co jest w tradycyjnej wersji bez czekolady bardziej twarde i kruche od piernika.