Akzidenz-Grotesk

Akzidenz-Grotesk
Ilustracja
Styl

czcionka bezszeryfowa

Odlewnia

Berthold

Data publikacji

1896

Odmiany

Akzidenz-Grotesk Book, Akzidenz-Grotesk Schoolbook, Akzidenz-Grotesk Old Face, Akzidenz-Grotesk Next

Akzidenz-Grotesk – wczesny krój pisma bezszeryfowego, wydany w 1896 roku przez odlewnię Berthold pod nazwą Accidenz-Grotesk[1]. Jako jeden z pierwszych popularnych krojów bezszeryfowych stanowił inspirację dla wielu późniejszych projektów, zwłaszcza neogrotesków powstających w drugiej połowie XX wieku. Jego nazwa nawiązuje do jego podstawowego przeznaczenia jako kroju dla komercyjnych druków akcydensowych. W Stanach Zjednoczonych bywał sprzedawany pod nazwami Standard i Basic Commercial.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Martin Majoor uważa, że projekt Akzidenz-Grotesk mógł być oparty na krojach Didot i Walbaum, na co wskazuje fakt, że rozmiar liter w Akzidenzie jest podobny do rozmiaru liter tych dwóch krojów po usunięciu z nich szeryfów[2].

Jednak Akzidenz-Grotesk był produkowany w różnych wersjach przez różne odlewnie. Pierwowzorem Akzidenzu Bertholda był krój Royal Grotesk zaprojektowany przez Ferdinanda Theinhardta w latach osiemdziesiątych XIX wieku specjalnie do użytku w pismach Pruskiej Akademii Nauk[1][3]. W 1908 Berthold przejął odlewnię Theinhardta, a w 1918 dołączył Royal Grotesk do rodziny Akzidenz-Grotesk, nadając mu nazwę Akzidenz-Grotesk Condensed.

Współczesne warianty wywodzą się z końca lat pięćdziesiątych, kiedy projektant Bertholda Günter Gerhard Lange zaczął powiększać rodzinę Akzidenz-Grotesk o nowe znaki, jednocześnie starając się zachować specyfikę pierwotnego kroju. W sumie zaprojektowano od tego czasu 33 warianty kroju.

Cechy charakterystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Małe litery Akzidenz-Grotesk cechuje „zamknięty” wygląd z wąskimi aperturami i zakończeniami kresek dążącymi do osi wertykalnej. Mimo to zakończenia kresek nie są idealnie poziome lub pionowe, jak np. w Helvetice. Kropka nad i jest kwadratowa, a jest piętrowe. Majuskułowe G ma pionowe uszko.

Odmiany

[edytuj | edytuj kod]

Wielu projektantów stworzyło kroje wzorowane na Akzidenzie. Np. Max Miedinger zaprojektował na jego podstawie krój Neue Haas Grotesk. Krój ten wydano w roku 1957, a w 1960 nadano mu nową nazwę – Helvetica. Miedinger chciał w swoim projekcie uszlachetnić Akzidenz czyniąc go bardziej jednolitym. Dwa inne kroje z 1957 – Univers i Folio – również wzorują się na Akzidenzie.

Inne warianty to np.:

Akzidenz-Grotesk Book

[edytuj | edytuj kod]

Wariant zaprojektowany przez Guntera Gerharda Langego pomiędzy 1969 i 1973 rokiem. Posiada pewne cechy wspólne z Helvetiką, takie jak wstęga przecinająca Q czy pionowe i poziome zakończenia kresek. Jak w niektórych wersjach Helvetiki, cedylla jest zastąpiona przecinkiem.

Akzidenz-Grotesk Book Rounded

[edytuj | edytuj kod]

Od Akzidenz-Grotesk Book różni się zaokrąglonymi zakończeniami kresek.

Akzidenz-Grotesk Schoolbook

[edytuj | edytuj kod]

Akzidenz-Grotesk Schoolbook to wariant zaprojektowany przez Güntera Gerharda Langego w 1983 roku. Bazuje na Akzidenz-Grotesk Book, ma jednak wiele swoistych cech, np. jednopiętrowe a.

Akzidenz-Grotesk Old Face

[edytuj | edytuj kod]

Akzidenz-Grotesk Old Face to wariant naśladujący oryginalny Akzidenz-Grotesk, wprowadzający jednak drobne zmiany, jak przecinek zamiast cedylli.

Akzidenz-Grotesk Next

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z 2006 roku. Nadano mu nową wysokość średnią i grubość linii, co wpłynęło na uspójnienie kroju.

Podobieństwo do innych krojów

[edytuj | edytuj kod]
Porównanie Akzidenz-Grotesk i innych fontów bezszeryfowych

Akzidenz-Grotesk bywa mylony z Helvetiką bądź krojem Univers. Podobieństwo do Helvetiki jest widoczne na pierwszy rzut oka, oba kroje dzieli jednak kilka różnic – w wyglądzie małego i dużego C oraz wersalików G, J, R, i Q. Oprócz tego, różni je też wysokość średnia (wysokość x). Ogólnie, Helvetica sprawia wrażenie bardziej owalnej, a Akzidenz cechują okrągłe łuki, apertury i oka. Zarówno Helvetica, jak i Univers, są bardziej spójne i zachowują bardziej jednolitą grubość kreski niż Akzidenz-Grotesk.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Akzidenz-Grotesk® Pro+ (WGL) [online], www.bertholdtypes.com [dostęp 2017-11-16].
  2. Typotheque: My Type Design Philosophy by Martin Majoor [online], www.typotheque.com [dostęp 2017-11-16].
  3. Akzidenz Grotesk roots | Typophile [online], www.typophile.com [dostęp 2017-11-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-21] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • James Felici, Kompletny przewodnik po typografii, Gdańsk 2006.
  • Hans Peter Willberg, Friedrich Forssman, Pierwsza pomoc w typografii, Gdańsk 2011.
  • Typografia > Budowa litery. designer.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-20)].