All European Academies

ALLEA, the European Federation of Academies of Sciences and Humanities
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Berlin

Data założenia

1994

Prezes

Antonio Loprieno(inne języki)

brak współrzędnych
Strona internetowa

All European Academies (ALLEA) jest Europejską Federacją Akademii Nauk. Powstała w 1994 roku i zrzesza ponad 50 Akademii Nauk i Towarzystw Naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. Od maja 2018 roku Prezesem ALLEA jest Antonio Loprieno. ALLEA finansują akademie członkowskie. Pozostaje w pełni niezależna od interesów politycznych, religijnych, handlowych czy ideologicznych. Sekretariat ALLEA mieści się w siedzibie Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk i Humanistyki w Berlinie[1].

Misją ALLEA jest ułatwienie współpracy między Akademiami, wspieranie doskonałości i wysokich standardów etycznych w prowadzeniu badań, promowanie autonomii nauki i badań, reprezentowanie stanowiska Akademii Europejskich wobec władz europejskich oraz przyczynianie się do poprawy warunków ramowych dla nauka i badania. Wspólnie ze swoimi akademiami członkowskimi ALLEA jest w stanie zająć się pełnym zakresem problemów strukturalnych i politycznych stojących przed Europą w zakresie nauki, badań i innowacji. Kieruje się przy tym wspólnym rozumieniem Europy nie tylko jako wspólnotą historyczną, społeczną i politycznymi, ale również naukową i ekonomiczną[2].

Akademie członkowskie

[edytuj | edytuj kod]

Akademie członkowskie ALLEA funkcjonują jako towarzystwa naukowe, think tanki lub organizacje prowadzące badania. Akademie są samorządnymi wspólnotami liderów badań naukowych ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych. Dlatego ALLEA ma na celu zapenienie dostępu do zasobów doskonałości intelektualnej, doświadczenia i wiedzy fachowej. Ponadto jej integracyjna struktura członkostwa obejmuje akademie zarówno z Unii Europejskiej (UE), jak i z państw członkowskich spoza UE w Europie[3].

Lista akademii członkowskich

[edytuj | edytuj kod]

Grupy robocze

[edytuj | edytuj kod]

Zasadniczą pracę naukową ALLEA wykonują jej grupy robocze. Grupy Robocze ALLEA stanowią ciała doradcze zajmujące się konkretnymi zagadnieniami oraz udzielającymi porad i wskazówek w sprawach związanych z nauką, zarządzaniem nauką oraz polityką naukową na poziomie europejskim. Zakres ich działalności może się różnić – od doradzania decydentom i opinii publicznej po tworzenie memorandów, oświadczeń, stanowisk lub raportów publikowanych pod auspicjami ALLEA.

Wspólnie z czterema innymi europejskimi sieciami akademickimi ALLEA stanowi część finansowanego przez UE projektu SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies), który ma połączyć wiedzę i doświadczenie stypendystów z ponad 100 akademii z całej Europy. SAPEA zapewnia Komisji Europejskiej i społeczeństwu europejskiemu interdyscyplinarne, niezależne i oparte na dowodach poradnictwo naukowe w kwestiach politycznych w kontekście Mechanizmu Doradztwa Naukowego (Scientific Advice Mechanism) Komisji Europejskiej[4].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  1. About ALLEA –. www.allea.org. [dostęp 2018-01-22]. (ang.).
  2. ALLEA Mission & Statutes. www.allea.org. [dostęp 2018-01-22]. (ang.).
  3. Members –. www.allea.org. [dostęp 2018-01-22]. (ang.).
  4. SAPEA: Science Advice for Policy by European Academies –. www.allea.org. [dostęp 2018-01-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]