Alloseksualność, alloseksualizm – termin oznaczający przeciwieństwo aseksualności, oznaczający regularne odczuwanie pociągu seksualnego. Nie określa on, w stosunku do kogo jednostka odczuwa pociąg – sygnalizuje jedynie jego odczuwanie[1][2][3][4].
Alloseksualizm jest neologizmem stworzonym przez środowisko osób aseksualnych w celu normalizacji zjawiska aseksualności[5].
Przedrostekallo- pochodzi z greki: Állos – „inny”, „nietypowy”[6]. Alloseksualizm oznacza dosłownie „odczuwanie pociągu seksualnego w stosunku do innych”, bez wyszczególniania żadnej konkretnej orientacji seksualnej.
W zależności od przyjmowanej definicji szacuje się, że osoby aseksualne stanowią od 0,6% do 5,5% populacji[7]. Wynika z tego koncept allonormatywności(inne języki), według którego zakłada się z góry, że wszystkie osoby odczuwają pociąg seksualny. Prowadzi to do postrzegania aseksualności jako dewiacji społecznej oraz marginalizacji osób aseksualnych[8]. Dzięki przedstawieniu alloseksualizmu i aseksualizmu w koniunkcji poprzez postawienie ich naprzeciw siebie jako dwa bieguny jednego zjawiska odczuwania seksualności w ogóle, aseksualność przestaje być w ten sposób postrzegana[9].
↑Alyssa N.A.N.ClarkAlyssa N.A.N., CorinneC.ZimmermanCorinneC., Concordance Between Romantic Orientations and Sexual Attitudes: Comparing Allosexual and Asexual Adults, „Archives of Sexual Behavior”, 51 (4), 2022, s. 2147–2157, DOI: 10.1007/s10508-021-02194-3, ISSN1573-2800(ang.).