„America the Beautiful” – amerykańska pieśń patriotyczna.
Autorką tekstu jest Katharine Lee Bates, która wykładała angielską literaturę w Wellesley College. W 1893 roku wybrała się w podróż do Colorado Springs, by uczyć podczas krótkiej letniej sesji w Colorado College. Podróż ta znalazła swe odzwierciedlenie w poemacie:
Muzykę do poematu skomponował w 1895 roku Samuel Augustus Ward. Pomysł na melodię zrodził się u niego w podobny sposób jak u Katherie, gdy wracał do rodzinnego Nowego Jorku z podróży na Coney Island. Ward zmarł w 1903 roku, nie wiedząc, że jego wersja stanie się najpopularniejszą aranżacją „America the Beautiful”. Bates zmarła w 1929 roku, kiedy pieśń była dobrze znana w całym kraju.
Przez ponad sto lat istnienia pieśni, szczególnie w okresie rządów Johna F. Kennedy’ego, pojawiały się sugestie, aby „America the Beautiful” ustanowić drugim hymnem Stanów Zjednoczonych lub nawet zastąpić nim „The Star-Spangled Banner”. Żaden z tych planów nie wszedł jednak w życie.
Popularność „America the Beautiful” gwałtownie wzrosła po tragicznych zamachach terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001 roku. W pierwszym wydaniu Late Show with David Letterman od czasu ataków, gościem był dziennikarz CBS Dan Rather, który płakał, cytując czwartą zwrotkę pieśni[1].
Za autora najpopularniejszej wersji pieśni uznawany jest obecnie Ray Charles. Jego wersja jest bardzo często grana podczas ważnych sportowych wydarzeń, takich jak m.in. Super Bowl; Charles wykonał „America the Beautiful” na żywo podczas Super Bowl XXXV, ostatniego finału przed 11 września. Wykonanie to było nietypowe, najpierw zaśpiewał trzecią zwrotkę i dopiero po niej resztę utworu w odpowiedniej kolejności. Tekst trzeciej zwrotki potępia tzw. robber baronów, którzy dorobili się majątku niezgodnie z prawem i przekonuje do życia według wyższych idei, z honorem, zarówno w słowach jak i czynach, i z uczczeniem pamięci tych, którzy zginęli dla kraju. Śpiewaczka operowa Marian Anderson symbolicznie wykonała w 1939 roku „America the Beautiful” na schodach pomniku Lincolna w odpowiedzi na nie przyjęcie jej z powodu koloru skóry do organizacji Daughters of the American Revolution.
Pieśń często załączana jest do śpiewników organizacji religijnych w Stanach Zjednoczonych.
Tradycją stało się wykonywanie „America the Beautiful” podczas WrestleManii. Pieśń z okazji otwarcia gali wykonywana była przez takich artystów jak m.in.: Ray Charles, Aretha Franklin, Gladys Knight, Little Richard, Boyz II Men, Willie Nelson, Ashanti, Mariah Carey, Michelle Williams i John Legend.
Kiedy Richard Nixon odwiedził w 1972 roku Chiny, „America the Beautiful” zagrana została jako muzyka powitalna. Zapis nazwy Stany Zjednoczone znakami pisma chińskiego oznacza „Beautiful Country”[2].
"From sea to shining sea” to amerykański idiom, oznaczający obszar od Pacyfiku do Atlantyku (lub vice versa). Wiele piosenek zawiera ten zwrot, w tym niektóre patriotyczne pieśni, takie jak „America the Beautiful” oraz „God Bless the USA”. Fraza odnosi się tylko do zachodniego i wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdyż granice kraju sięgają Oceanu Arktycznego i Zatoki Meksykańskiej. Określeniem podobnym do „From sea to shining sea” jest kanadyjskie motto „A mari usque ad mare” („From sea to sea”).