Amerykanie pochodzenia słowackiego

Amerykanie pochodzenia słowackiego
Ilustracja
Odsetek Amerykanów pochodzenia słowackiego według wyników spisu ludności Stanów Zjednoczonych w 2000
Populacja

1 239 167

Miejsce zamieszkania

Pensylwania · Nowy Jork · New Jersey · Ohio · Indiana · Illinois

Język

angloamerykański · słowacki

Religia

katolicyzm · protestantyzm

Pokrewne

Słowacy · Inne narody słowiańskie

Amerykanie pochodzenia słowackiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą ze Słowacji, imigranci z tego kraju oraz osoby mające wśród przodków Słowaków.

W spisie ludności przeprowadzonym w 1990 roku Amerykanie pochodzenia słowackiego byli drugą pod względem liczebności słowiańską grupą etniczną w USA. Obecnie społeczność ta liczy około 1,2 mln ludzi (Słowaków liczy się razem z ludźmi deklarującymi pochodzenie Czechosłowackie)[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze fale migrantów ze Słowacji przybywały do Stanów Zjednoczonych w latach 70. XIX wieku. Do 1905 roku było ich już około 50 000. Słowacy opuszczali rodzimy kraj z powodów ekonomicznych i politycznych, spowodowanych uciskiem ze strony Węgrów w ramach państwa austro-węgierskiego. Większość imigrantów stanowili rolnicy i górnicy. Osiadali głównie w miastach i miasteczkach południowo-zachodniej Pensylwanii i we wschodniej części Ohio. Do dnia dzisiejszego w części z tych miasteczek żyje wiele osób pochodzenia słowackiego, na przykład w Connellsville w Pensylwanii.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. US Census Bureau. factfinder.census.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-22)]..