Amychus

Amychus
Pascoe, 1876
Ilustracja
Amychus manawatawhi
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

sprężykowate

Podrodzina

Denticollinae

Rodzaj

Amychus

Gatunki

Amychusrodzaj nowozelandzkiego chrząszcza z rodziny sprężykowatych.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Ciało chrząszcza, nie licząc głowy, osiąga długość 12,7-24,2 mm, przy czym jest 2,6–2,8 dłuższe, niż szersze[1].

Grzbietowa powierzchnia jego szerokiego, silnie wklęsłego lub przynajmniej spłaszczonego, wydłużonego ciała przypomina korę, jest matowa, barwy pomarańczowobrązowej do ciemnobrązowej, z ciemniejszymi łatami. Mogą pokrywać ją brodawkowate twory. Porastają ją też pomarańczowe lub złote włoski, ich gęstość jest zróżnicowana[1].

Głowę określa się jako owalną, spłaszczoną. Na czole widnieje niewielkie trójkątne wgłębienie. Oczy nie osiągają dużych rozmiarów. Krótkie czułki składają się z 11 segmentów, przy czym od 4 pojawia się częściowe ząbkowanie[1].

Prothorax o łukowatych lub lekko sinusoidalnych bokach ciała ma większą szerokość, niż długość. Na pronotum zauważa się położone pośrodkowo podłużne zagłębienie. Przedtułów z przodu zaokrąglony. Tylne skrzydła są dość krótkie. Samica dysponuje grubym i wydłużonym pokładełkiem, mierzącym około 0,5–0,6 długości brzucha. Duża i położona u przodu jest też wagina. Występują 2 spermathecae[1].

Kończyny wydają się solidnie zbudowane. Na goleni znajdują się 2 ostrogi[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Jest to endemit Nowej Zelandii[1].

Siedlisko i behawior

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz wiedzie nocny tryb życia. Osobniki spotykano na pniach drzew (przy czym sądzi się, że preferują pnie sękate, z dziuplami, obfitujące w schronienia), a także pod kłodami drewna i kamieniami, w niskiej roślinności. Owady te łapano też za pomocą pułapek[1].

Rozmnażanie

[edytuj | edytuj kod]

Występuje stadium larwalne i poczwarka[1].

Larwa, pomarańczowożółta z brązowym deseniem na grzbiecie i bladożółta na brzusznej stronie ciała, dorasta maksymalnie wymiarów 27,5 mm na 4,5 mm. Jej żuwaczki są czarne[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i John W.M. Marris, Paul J. Johnson. A revision of the New Zealand click beetle genus Amychus Pascoe 1876. „Zootaxa”. 2331, s. 35–56, 2010. Magnolia Press. ISSN 1175-5334. (ang.).