Anarchia, państwo, utopia (teoria legalistyczna) – traktat z filozofii politycznej autorstwa Roberta Nozicka, opublikowany w 1974 i prezentujący jego teorię sprawiedliwości.
Praca Nozicka powstała w odpowiedzi na teorię sprawiedliwości Johna Rawlsa (1971) i jest najbardziej znaną jego krytyką, zarówno w zakresie koncepcji sprawiedliwości i, jak i modelu państwa, który jest jej konsekwencją[1] .
John Rawls zaproponował nowatorską koncepcję umowy społecznej, w której projektował sprawiedliwe zasady dystrybucji dóbr w strukturze podstawowej społeczeństwa. Struktura podstawowa jest układem zasadniczych instytucji politycznych, społecznych i gospodarczych w danym społeczeństwie, określających warunki życia i oczekiwania jednostek ludzkich w społeczeństwie[2][3].
Nozick nie zgadzał się ze sformułowanymi przez Rawlsa zasadami sprawiedliwości i zaprezentowanym przez niego modelem społeczeństwa. Swoją propozycję sformułował w książce Anarchia, państwo, utopia[1] .
W przeciwieństwie do Rawlsa, który rozwijał i modyfikował swoją teorię przez dziesięciolecia, w toku dyskusji z krytykami i zwolennikami, Nozick przedstawił swoją koncepcję w tym jednym traktacie, nie odnosząc się do późniejszych krytyk i nie rozwijając jej[4].
Koncepcja Nozicka ma charakter libertariański. Uznaje, że u podstaw teorii sprawiedliwości muszą znaleźć się wolne jednostki, wyposażone w podstawowe prawa i wolności[5]. Teoria Nozicka określa zasady, zgodnie z którymi jednostka ma działać, aby rezultat mógł być określony jako „sprawiedliwy”. O ile Rawls ujmował sprawiedliwość jako bezstronność (justice as fairness), Nozick zaproponował teorię sprawiedliwości jako poszanowania podstawowych uprawnień (entitlements) jednostek[1] .
Podstawowym założeniem teorii Nozicka jest teza o samoposiadaniu się jednostek (jednostka jest właścicielem własnego ciała, z czego wynikają podstawowe prawa np. do integralności cielesnej czy autonomii). Teza ta wynikać ma z Kantowskiego imperatywu praktycznego (człowiek ma być traktowany jako cel, a nie wyłącznie jako środek ku celom)[6][7]. Wynika z niej, że ludzie są odrębnymi jednostkami wyposażonymi w podstawowe prawa, których inni nie mogą naruszać, oraz nie mogą być instrumentalizowani (traktowani jako środki do celów)[6]. Nozick wskazuje, że jeżeli założymy, że istnieją jednostki, które mają prawo do posiadania swoich aktualnych dóbr, to sprawiedliwe będą jakiekolwiek rezultaty swobodnej, nieprzymuszonej, wymiany dóbr między takimi jednostkami[8]. Nozick, podobnie jak inni libertarianie, sprzeciwia się kontroli i ograniczeniom dobrowolnych transferów, uznając np. że ich opodatkowanie jest niesprawiedliwe[8].
W konsekwencji, o ile państwo w ujęciu Rawlsa szeroko zajmowało się dystrybucją dóbr, to dla Nozicka jedynym sprawiedliwym państwem jest państwo minimalne[1] , którego jedynym zadaniem jest stanie na straży zasady naprawy krzywd. Ma chronić jednostki przed niesprawiedliwym zawłaszczaniem i przymusowymi transferami. Jakikolwiek inny przymus z jego strony, w tym podatki, jest traktowany jako niesprawiedliwy[9][7]. Sprawiedliwość nie jest stanem (np. pewnym rozkładem dóbr pomiędzy jednostkami), ale rezultatem podążania za sprawiedliwymi regułami (ma charakter proceduralny i historyczny)[1] .
Nozick wyróżnia trzy zasady sprawiedliwości[10][9]:
Swą teorię sprawiedliwości Nozick określił jako entitlement theory. Polscy tłumacze oddali to ją jako „teorię legalistyczną”, wskazując, że przekład dokładniejszy „teoria uprawnieniowa” jest nieporęczny[12]. W polskich opracowaniach dodatkowo funkcjonują też inne nazwy: „koncepcja uprawnień”[8], „teoria sprawiedliwości Nozicka” czy „libertariańska teoria sprawiedliwości”.