Android App Bundle (AAB) – format stworzony przez firmę Google do publikacji aplikacji dla systemu Android na łamach Google Play w miejsce starszego APK[1].
Nowy format został przedstawiony w 2018 jako sposób na zmniejszenie rozmiaru instalowanych programów[2]. W oryginalnym zastosowaniu APK (ang. Android Package Kit) zawierało wersje oprogramowania dla różnych (maks. 4) architektur wspieranych przez wydawcę programu[2]. W przeciwieństwie do APK nowy format pozwala serwerom Google generować docelowe archiwum o mniejszym rozmiarze zawierające jedynie kod na konkretną platformę danego użytkownika końcowego[2]. Wcześniej rozwiązanie takie dostępne było poprzez generowanie osobnych APK dla różnych platform i warunkowe serwowanie ich z Google Play[2].
Oryginalnie twórcy aplikacji dla Androida wydawali swoje programy w postaci APK, podpisując program własnym kluczem bezpieczeństwa. Od sierpnia 2021 Google Play wymaga od wydawców dostarczania nowych programów w formacie AAB[1]. Dopiero na jego bazie serwery Google generują finalny APK oraz podpisują go kluczem Google lub kluczem prywatnym wydawcy przekazanym Google[1]. Wydawcy już dostępnych aplikacji, którzy do tej pory sami podpisywali wydania, muszą przekazać ten klucz do użytku Google[1]. Tym samym AAB nie jest formatem końcowym, na jego bazie serwery Google Play generują i podpisują finalny APK[3].
AAB jest formatem wewnętrznym Google Play, z tego powodu wydawcy nie mogą publikować jednego APK dostępnego w tej samej postaci we wszystkich kanałach dystrybucyjnych[4].