Anthonaeus

Anthonaeus
Horn, 1879
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

Kateretidae

Podrodzina

Kateretinae

Rodzaj

Anthonaeus

Typ nomenklatoryczny

Colastus agavensis Crotch 1874

Anthonaeusrodzaj chrząszczy z rodziny Kateretidae i podrodziny Kateretinae. Obejmuje dwa opisane gatunki.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1879 roku przez George’a H. Horna na łamach „Transactions of the American Entomological Society”[1]. Obejmuje dwa opisane gatunki:

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o ciele wydłużonym, nieco grzbietobrzusznie spłaszczonym, długości od 3,8 do 4,2 mm i szerokości od 1,8 do 2 mm, porośniętym drobnymi szczecinkami beżowymi do złocistych, z wierzchu gęsto punktowanym. Ubarwienie bywa jednolite lub z jaśniejszymi od reszty ciała pokrywami[2].

Głowa jest poprzeczna, trójkątna w zarysie, pozbawiona rowków czułkowych, zaopatrzona w umiarkowanie wyłupiaste, pozbawione szczecinek i złożone z drobnych fasetek oczy, za którymi leżą krótkie i w tyle zaokrąglone skronie. Nadustek ma wklęsłą przednią krawędź i ostre kąty przednio-boczne, a poprzeczna warga górna ma przód podzielony wklęśnięciem na dwa szeroko zaokrąglone płaty. Żuwaczki oznaczają się wyraźnym zębem przedwierzchołkowym, ostrym wierzchołkami, szeroką podstawą oraz słabo zaznaczonymi molą i prosteką. Głaszczki szczękowe budują cztery człony, z których ostatni jest stożkowaty i tak długi jak pozostałe razem wzięte, a głaszczki wargowe budują trzy człony, z których ostatni jest odwrotnie jajowaty. Czułki tworzone są przez 11 członów, z których trzy ostatnie formują luźną, ostro zwieńczoną buławkę[2].

Przedplecze jest poprzeczne, szersze od głowy, delikatnie orzęsione, o szeroko zaokrąglonych kątach przednich i zatartych kątach tylnych. Tarczka jest duża, półkulista. Szerokość pokryw u nasady jest większa niż przedplecza. Mają one słabo zaznaczone kąty barkowe, wyraźne rządki przyszwowe, szeroko i równomiernie zaokrąglone krawędzie wierzchołkowe oraz szerokie w nasadowej połowie i dalej silnie zwężone epipleury. Przedpiersie jest wydłużone, półtorakrotnie dłuższe niż wypuszczany przez nie wąski i na szczycie ścięty lub wypukły wyrostek. Zapiersie leży na tym samym poziomie co śródpiersie i jest od niego dwukrotnie dłuższe. Odnóża mają uda z płytkimi bruzdami do chowania goleni, golenie z dwoma różniącymi się rozmiarami ostrogami w kątach wierzchołkowo-wewnętrznych, a stopy zbudowane z pięciu członów, z których czwarty jest zdrobniały, a ostatni wydłużony i zwieńczony niezmodyfikowanymi pazurkami[2].

Odwłok ma sternity o orzęsionych krawędziach. Pierwszy z widocznych sternitów wypuszcza między tylne biodra wyrostek o szeroko zaokrąglonym wierzchołku. Przedostatni tergit i pygidium nie są zakryte pokrywami, a u samca to ostatnie ma głęboko wklęśniętą tylną krawędź. Samica ma pokładełko o nieco rozbiegających się szczytowo gonokoksytach i krótkich, wierzchołkowo-bocznie umiejscowionych stylikach. Samiec ma symetryczne, niezrośnięte i nieprzyrośnięte do fallobazy paramery oraz niesymetryczny płat środkowy edeagusa (prącie)[2].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe są antofagami, żerującymi na kwiatach agawowych z rodzaju Hesperoyucca. Aktywne osobniki dorosłe obserwuje się od lutego do lipca[2]

Rodzaj nearktyczny, ograniczony zasięgiem do Kalifornii w Stanach Zjednoczonych oraz Kalifornii Dolnej w Meksyku[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. G.H. Horn. Revision of the Nitidulidae of the United States. „Transactions of the American Entomological Society”. 7, s. 267–336, 1879. 
  2. a b c d e f Andrew R. Cline, Paolo Audisio. Revision of the New World Short-Winged Flower Beetles (Coleoptera: Kateretidae). Part I. Generic Review and Revision ofAnthonaeus Horn, 1879. „The Coleopterists Bulletin”. 64 (3), s. 173–186, 2010. DOI: 10.1649/0010-065x-64.3.173.1.