Asacza

Asacza
Асача
Ilustracja
Wulkan Asacza na północy (2003)
Państwo

 Rosja

Kraj

 Kamczacki

Położenie

Kraj Kamczacki

Pasmo

Góry Wschodnie

Wysokość

1910 m n.p.m.

Dane wulkanu
Rok erupcji

Nieznany

Typ wulkanu

Wulkan złożony

Aktywność

Wulkan wygasły

Położenie na mapie Kraju Kamczackiego
Mapa konturowa Kraju Kamczackiego, na dole nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Asacza”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Asacza”
Ziemia52°21′18″N 157°49′37″E/52,355000 157,826944

Asacza (ros. Асача) – wygasły wulkan złożony na półwyspie Kamczatka w Rosji.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Masyw wulkaniczny w południowej części półwyspu Kamczatka w Rosji, ok. 90 km od Pietropawłowska Kamczackiego, na południowy zachód od wulkanów Mutnowskij i Goriełyj[1]. Składa się z wulkanów powstałych w okresie od plejstocenu do holocenu, zajmując powierzchnię 300 km²[1]. Osiąga maksymalną wysokość 1910 m n.p.m.[2]

Grupa obejmuje starszy geologicznie wulkan tarczowy Asacza, stratowulkan Żołtyj (ros. Жёлтый), młodszy stratowulkan Asacza i mniejszy stożek wulkaniczny Tumanow (ros. Туманов)[3]. Starszy wulkan Asacza znajduje się w centrum masywu i zajmuje powierzchnię 200–250 km²[1]. W jego północnej części leży młodszy stratowulkan Asacza zwieńczony kraterem[1]. We wschodniej, prawie szczytowej części stratowulkanu powstał andezytowy stożek wulkaniczny Tumanow[1]. W południowo-wschodniej części masywu leży stratowulkan Żełtyj[1]. Po bokach wulkanów Asacza znajduje się dziesięć kopuł wulkanicznych (o średnicy od 0,5 do 1 km[1]), powstałych przede wszystkim w plejstocenie[3]. Z wczesnego holocenu pochodzą bazaltowe stożki żużlowe wzdłuż zachodnich i południowych zboczy kompleksu[3]. U południowego podnóża masywu znajdują się źródła termalne[1].

Masyw leży w obrębie parku przyrody „Wulkany Kamczatki” (do 2010 roku na terenie parku przyrody „Jużno-Kamczatskij”)[4] – a od 1996 roku znajduje się na obszarze wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO pod nazwą „Wulkany Kamczatki”[3].

Aktywność

[edytuj | edytuj kod]

Wulkan uznawany jest za wygasły – nie odnotowano żadnych jego erupcji w holocenie[1][3].

W 1983 roku w rejonie Żołtyja miały miejsca liczne trzęsienia ziemi, które zwykle towarzyszą magmie podnoszącej się z głębi ziemi na jej powierzchnię[1]. Może to sugerować, że wulkan obudzi się w niedalekiej przyszłości[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]