bóstwo śmiechu, swawoli, obsceniczności | |
![]() Terakotowa figurka Baubo (z wykopalisk w Priene) | |
Inne imiona |
Iambe |
---|---|
Występowanie | |
Teren kultu |
Baubo, także Iambe (stgr. Βαυβώ Baubṓ, Ἰάμβη Iámbē) – postać z mitologii greckiej, uosobienie kobiecego demona seksualności i płodności.
Jej charakter jako bóstwa wciąż pozostaje sporny i niejasny; niektórzy badacze ją uznają za rodzaj demona z nocnego orszaku Hekate, podobnego do przerażających istot Mormo, Gello, Gorgo[1]. Pojawia się w mitach wczesnoorfickich, łączona z postacią Iambe z hymnów homeryckich. Zazwyczaj uważana za bóstwo śmiechu i obscenicznej swawoli, często wyobrażane jako bezgłowe (w postaci tzw. gastrokefalicznej), ale z wyraźnie zaznaczonymi szczegółami anatomii kobiecej.
W wersji przekazanej za pośrednictwem pism Ojców Kościoła (Klemens Aleksandryjski, Euzebiusz, Arnobiusz), miała być mieszkanką Eleuzyny, małżonką Dysaulesa oraz matką Protonoe i Misy (Nise) oraz Triptolemosa i Eubuleusa[2]. Występuje w micie o Persefonie i Demeter, goszcząc poszukującą córki Demeter z małym Iakchosem, i skutecznie ją pocieszając poprzez swe rubaszne zachowanie i taneczne obnażanie się przed pogrążoną w smutku boginią[a]. Dzięki temu miała ocalić świat od klęski głodu wynikłej wskutek pozbawienia ziemi płodności przez zrozpaczoną Demeter. Sama czynność obnażania się mogła dać początek obrzędowemu zwyczajowi misteriów eleuzyjskich o charakterze apotropaicznym[3].
Niewątpliwe jest kojarzenie Baubo z elementem płciowym, prowadzące badaczy do domniemania, iż mogła być ona żeńskim składnikiem pary Baubo-Baubon (na podobieństwo Iambe-Iambos), przy czym Baubon miałby być uosobieniem narządu męskiego. Asocjację tę potwierdzałoby użycie tego pojęcia w takim właśnie znaczeniu przez Herondasa w jednym z jego mimijambów (VI, 19 – Przyjaciółki, Φιλιάζουσαι), gdzie pomiędzy kobietami mowa o „szkarłatnym baubonie” (κόκκινος βαυβών)[4]. Jako zwykły symbol seksualny Baubo jest w tym przypadku uosobieniem sromu (vulva), stanowiąc jaskrawy wyraz pozytywnej oraz negatywnej siły macierzyńskiej, mającej swój odpowiednik w życiodajnym fallusie, obecnym w sakralizacji świata egejsko-anatolijskiego aż po deltę Nilu (np. w postaci egipskiego Besa-Akephalosa)[5].
Na uwagę zasługuje ewolucja tego bóstwa od kobiecego demona trwogi z orszaku Hekate do jego całkiem odmiennej postaci z tradycji późnoorfickiej[6].
Szczególnie liczne jej figurki terakotowe z okresu hellenistycznego odnaleziono podczas wykopalisk w małoazjatyckim Priene – niektóre z niesionym na głowie koszykiem owoców symbolizującym płodność[7]. Zazwyczaj przedstawiana była wówczas jako naga kobieta eksponująca rozmaicie swe genitalia. Kult jej znacznie wcześniej bezspornie stwierdzono na Paros, poświadczony tam przez inskrypcję wotywną, w której Baubo wymieniona jest wraz z innymi postaciami kręgu eleuzyńskiego (Herą, Demeter Tesmoforos, Korą i Zeusem Eubuleusem)[8]. Znane jest również italskie figuralne jej przedstawienie w postaci nagiej kobiety obscenicznie jadącej na świni jako typ dea impudica[9].