Behawioryzm logiczny

Behawioryzm logiczny (filozoficzny behawioryzm, analityczny behawioryzm) – stanowisko filozoficzne z zakresu filozofii umysłu, zgodnie z którym zjawiska umysłowe mogą zostać opisane w kategoriach behawioralnych[1].

W przeciwieństwie do stanowiącego w istocie kierunek psychologii behawioryzmu metodologicznego[2] behawioryzm logiczny stanowi pogląd filozoficzny. Jednocześnie posuwa się on dalej w krytyce dualizmu[3], a więc poglądu postulującego istnienie substancji duchowej[4] lub własności duchowych[5]. O ile behawioryzm metodologiczny uznaje za nienaukowe zajmowanie się takim rzeczami, nie zajmując określonego stanowiska w kwestii istnienia wymienionych bytów duchowych[6], o tyle behawioryzm logiczny uznaje dualizm za pogląd błędny, bazujący na błędach logicznych[3].

Behawioryzm logiczny uznaje bowiem, że jakiekolwiek zdanie mówiące o czyimś stanie umysłu, na przykład o odczuwaniu przezeń bólu czy wyznawaniu jakiegoś poglądu, jest równoważne zbiorowi hipotetycznych twierdzeń dotyczących jego zachowania. Jeśli więc ktoś uznaje, że będzie padać, oznacza to zbiór twierdzeń o nieokreślonej bliżej liczności. A więc osoba ta zamknie okna, jeśli są otwarte, schowa przedmioty, jeśli zostawiła je na dworze, i tak dalej. Tak więc stan umysłu oznacza w istocie dyspozycję czy skłonność do takich a takich zachowań[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Graham 2015 ↓.
  2. Searle 2010 ↓, s. 56-57.
  3. a b Searle 2010 ↓, s. 58.
  4. Searle 2010 ↓, s. 50-51.
  5. Searle 2010 ↓, s. 52.
  6. Searle 2010 ↓, s. 57-58.
  7. Searle 2010 ↓, s. 58-59.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]