Bromberg-Ost

Außenarbeitslager Bromberg-Ostniemiecki podobóz pracy przymusowej KL Stutthofu dla więźniarek działający w latach 19441945 w Bydgoszczy[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1944 roku rozpoczęło się masowe tworzenie podobozów Stutthofu (brakowało miejsc w komorach gazowych), gdzie wysyłano kobiety – więźniarki do pracy.

Rozkaz utworzenia podobozu Bromberg-Ost wydany został 12 września 1944 przez komendanta Stutthofu, Paula Wernera Hoppe. Już kolejnego dnia trafiły tam pierwsze więźniarki (dokładnie 300 kobiet). Dozór nad więźniarkami sprawowało siedem nadzorczyń z SS.

Funkcję Oberaufseherin (starszego nadzorcy) podobozu Bromberg-Ost pełniła od czerwca 1944 do marca 1945 Johanna Wisotzki.

Dwie nadzorczynie z Bromberg-Ost, Ewa Paradies i Gerda Steinhoff, które wróciły w styczniu 1945 do Stutthofu, wpadły w ręce Polaków i zostały osądzone i skazane na karę śmierci w Gdańsku. Wyroki wykonano w 1946 roku przez powieszenie.

Obecnie

[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości podobozu znajdują się obecnie na narożniku ulic Kamiennej i Fabrycznej w Bydgoszczy. Niewielki plac z barakiem i pozostałymi fundamentami otacza podwójne ogrodzenie z kolczatego drutu, a sam teren niewiele zmienił swój wygląd od końca II wojny.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Express Bydgoski – Bromberg-Ost był, filią fabryki śmierci. [dostęp 2014-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-13)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]