Bugatti-Rimac

Bugatti-Rimac
Logo
Ilustracja
loga Bugatti i Rimac
Państwo

 Chorwacja
 Niemcy

Siedziba

Kerestinec, Chorwacja

Data założenia

2021

Forma prawna

spółka typu joint venture

Prezes

Mate Rimac

Dyrektor

Oliver Blume

Udziałowcy

Rimac (55%)
Porsche (45%)

Zatrudnienie

435 (2021)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
Rimac Nevera
Bugatti Chiron Super Sport

Bugatti-Rimac – chorwacko-niemiecka spółka typu joint venture założona w 2021 roku przez Rimac Automobili i Porsche, z siedzibą w Kerestinecu.

Marki joint-venture

[edytuj | edytuj kod]
  • Bugatti Automobiles – francuski producent hipersamochodów działający od 1998 roku,
  • Rimac Automobili – chorwacki producent elektrycznych hipersamochodów działający od 2009 roku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki

[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak w 2018 roku niemieckie Porsche stało się 24-procentowym udziałowcem w chorwackim przedsiębiorstwie Rimac Automobili[2], we wrześniu 2020 roku dowodzący firmą Mate Rimac wyraził chęć kupienia dotychczas należącej do Volkswagen Group francuskiej firmy Bugatti specjalizującej się w produkcji supersamochodów, rozpoczynając trwające 9 miesięcy negocjacje i rozmowy[3]. Informacje te zbiegły się z doniesieniami o chęci sprzedania niskodochodowego Bugatti przez swojego dotychczasowego właściciela, koncern Volkswagen Group[4].

Powstanie

[edytuj | edytuj kod]

Efektem negocjacji było ogłoszenie podczas konferencji w chorwackim Dubrowniku w lipcu 2021 powstania nowej spółki typu joint venture o nazwie Bugatti-Rimac[5]. W skład sojuszu wszedł zarówno Rimac Automobili, jak i Bugatti, z kolei strukturę własnościową utworzyła chorwacka firma posiadająca 55% akcji oraz niemieckie Porsche, które zachowało 45% pakietu akcji w joint venture[6]. Łączna liczba zatrudnionych przez nowo powstałą spółkę wyniosła w momencie utworzenia ok. 430 osób[1], z czego większościowe 300 będzie znajdować się w centrali Rimaca w Chorwacji, a pozostałe 130 we francuskim Molsheim.

Główną siedzibą Bugatti-Rimac został Rimac Campus znajdujący się we wsi Kerestinec na przedmieściach stolicy Chorwacji, Zagrzebia[7], której rozbudowa i otwarcie dla publiczności ma zostać zakończona w 2023 roku[8]. Mate Rimac deklaruje, że obie firmy wchodzące w skład joint venture mają zachować odrębność i szeroką autonomię zarówno pod kątem rozwoju technologicznego pojazdów, jak i charakteru gotowych pojazdów[9]. Sojusz ma jednocześnie uwzględniać opracowanie pierwszego w historii Bugatti modelu o elektrycznym napędzie, który zostanie zapożyczony od Rimaca[10].

Po ogłoszeniu powstania joint-venture, początek działalności spółki został wyznaczony na czwarty kwartał 2021 roku w związku z finalizacją zmian własnościowych i pozyskaniem wszystkich niezbędnych zgód na rozpoczęcie oficjalnej działalności[11]. Oficjalna inauguracja istnienia Bugatti-Rimac miała miejsce 2 listopada 2021 roku, potwierdzając przedstawione wcześniej informacje na temat siedziby w Chorwacji i Mate Rimaca na stanowisku prezesa[12].


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]