Cefaly to przeznaczone do użytku domowego urządzenie do przezskórnej neurostymulacji nerwów obwodowych (nadoczodołowych lub potylicznych), służące do leczenia i profilaktyki migrenowych bólów głowy.
Urządzenie wyposażone jest w elektrody, które generują impulsy elektryczne o różnej częstotliwości, w zależności od wybranego programu. Elektrody mocuje się na czole lub w okolicy potylicznej, w zależności od lokalizacji bólu. Czas trwania stymulacji to 20 minut.
Urządzenie posiada trzy programy:
Urządzenie posiada oznaczenie CE oraz spełnia standardy ISO dla urządzeń medycznych.
W Polsce badanie kliniczne z zastosowaniem urządzenia Cefaly przeprowadzono na grupie 32 pacjentów Poradni Leczenia Bólu w Krakowie (27 kobiet i 5 mężczyzn, średnia wieku: 47,06 lat, średni czas trwania dolegliwości: 13,06 lat) cierpiących na migrenowe bóle głowy zdiagnozowane w oparciu o kryteria diagnostyczne Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy dla migreny bez aury i migreny z aurą. Badani cierpieli na bóle o lokalizacji obustronnej (17 osób), jednostronnej (8 osób) lub potylicznej (7 osób). U pacjentów stosowano wcześniej inne leczenie, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Badanych poddano serii dziesięciu 20-minutowych zabiegów wykonywanych dwa lub trzy w tygodniu przy wykorzystaniu programu profilaktycznego. Skuteczność badania oceniano po upływie 30 dni od ostatniego zabiegu. Badanie dało następujące wyniki: