Ceiber Ávila

Ceiber Ávila
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 maja 1989[1]
San Pedro de Urabá

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kolumbia
Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów
srebro Veracruz 2014 (waga musza)
srebro Mayagüez 2010 (waga musza)
Igrzyska Ameryki Południowej
brąz Santiago 2014 (waga musza)
złoto Medellin 2010 (waga musza)
Igrzyska Boliwaryjskie
złoto Chiclayo 2013 (waga musza)
złoto Sucre 2009 (waga papierowa)
Mistrzostwa Panamerykańskie
brąz México 2009 (waga papierowa)
Puchar Pacyfiku
złoto Guayaquil 2012 (waga musza)

Ceiber Ávila (ur. 26 maja 1989 r.) – kolumbijski bokser amatorski kategorii muszej.

Kariera amatorska

[edytuj | edytuj kod]

W 2008 r. Ávila został mistrzem Kolumbii w kategorii słomkowej. Podczas 18 mistrzostw Kolumbii w boksie Kolumbijczyk pokonał w ćwierćfinale Jose Rodrigueza, w półfinale pokonał na punkty (27:22) Gabriela Mendozę. W walce o złoty medal Ávila pokonał wicemistrza Kolumbii z roku 2007. Anvara Salasa[2].

W czerwcu 2009 r. Ávila wygrał kubański turniej im. Roberto Balado w kategorii papierowej, pokonując w finale Kubańczyka Lazaro Serqueffa. Kolumbijczyk zwyciężył przez RSC w pierwszej rundzie[3]. 22 lipca był uczestnikiem 8. mistrzostw panamerykańskich. W ćwierćfinale Kolumbijczyk pokonał na punkty (19:12) reprezentanta Nikaragui Felixa Alvarado. W walce o finał poniósł porażkę, przegrywając na punkty (12:25) z Brazylijczykiem Paulo Carvalho. Ávila dzięki awansie do półfinału zdobył brązowy medal[4]. W listopadzie Ávila był uczestnikiem igrzysk boliwaryjskich, które rozgrywane były w Sucre. W walce o półfinał pokonał minimalnie, jednym punktem Panamczyka Gilberto Pedrozę. W finałowej walce o złoty medal rywalem reprezentanta Kolumbii był Wenezuelczyk Eduard Bermúdez. Ávila zwyciężył już w pierwszej rundzie, zdobywając złoty medal[5].

W dniach 4 i 5 marca Ávila reprezentował Kolumbię podczas meczu pomiędzy drużynami Kuby i Kolumbii. W kategorii muszej Kolumbijczyk przegrał pierwszą walkę na punkty (4:11) z zawodnikiem gospodarzy Danielem Matellonem. Również 5 marca przegrał swój pojedynek na punkty (7:15), walcząc z Andrym Laffitą[6]. 22 marca Ávila zdobył złoty medal w kategorii muszej na igrzyskach Ameryki południowej. W półfinale pokonał na punkty (19:2) Peruwiańczyka Luisa Caicho, a w finale również na punkty (13:6) Brazylijczyka Julião Neto[7]. W maju był uczestnikiem olimpiady kubańskiej, gdzie odpadł już w ćwierćfinale, przegrywając z zawodnikiem gospodarzy Yormanem Rodríguezem[8]. W lipcu Ávila był uczestnikiem igrzysk Ameryki środkowej i Karaibów. W kategorii muszej Kolumbijczyk rywalizację rozpoczął od punktowego zwycięstwa (14:11) nad Marvinem Solano. W ćwierćfinale pokonał jednym punktem (8:7) Gwatemalczyka Eddy'ego Velenzuelę, a w półfinale pokonał po dogrywce (+4:4) Meksykanina Braulio Ávilę. W walce o złoty medal Kolumbijczyk przegrał na punkty (5:19) z reprezentantem gospodarzy Jonathanem Gonzálezem[9].

2011 rok Ávila rozpoczął od udziału w 29. edycji wenezuelskiego turnieju Independence Cup. W ćwierćfinale pokonał na punkty (15:14) Dominikańczyka Juana Medinę, awansując do półfinału. W półfinale jego rywalem był Portorykańczyk Waldemar Pagan, którego Ávila pokonał na punkty (21:14). Kolumbijczyk przegrał finałową walkę (0:5) z Gerardo Valdezem[10]. W marcu Ávila uczestniczył w kwalifikacjach na igrzyska panamerykańskie. W turnieju kwalifikacyjnym, który odbył się w Wenezueli Ávila doszedł do półfinału, gdzie pokonał go Juan Gabriel Medina. Ten rezultat dał mu prawo do rywalizacji na igrzyskach panamerykańskich[11]. W czerwcu Kolumbijczyk wziął udział w 21. edycji turnieju Batalla de Carabobo, który rozgrywany był w Valencii. W ćwierćfinale pokonał Kubańczyka Robeisy'ego Ramíreza, wygrywając 3:2. W finale kategorii muszej Kolumbijczyk pokonał Jesúsa Martínez, wygrywając turniej[12]. W lipcu Kolumbijczyk brał udział w 4. igrzyskach ALBA, które odbywały się w Barquisimeto. Przegrał jednak już w ćwierćfinale (0:5) ze swoim byłym rywalem Robeisym Ramírezem[13]. 26 września Kolumbijczyk reprezentował Kolumbię w kategorii papierowej na mistrzostwach świata w Baku. W 1/16 finału pokonał na punkty (14:13) Argentyńczyka Juniora Zarate. Rywalizację zakończył w następnej rundzie, ulegając minimalnie, jednym punktem reprezentantowi Mongolii Pürewdordżijnowi Serdambie[14]. W październiku dzięki wywalczonym kwalifikacjom w marcu Ávila reprezentował Kolumbię w kategorii papierowej podczas igrzysk panamerykańskich. Udział w turnieju zakończył na pojedynku ćwierćfinałowym, w którym przegrał z reprezentantem gospodarzy Joselito Velázquezem[15].

Rok 2012 Kolumbijczyk rozpoczął od marcowego zwycięstwa w peruwiańskim turnieju Batalla de San Juan. W finale pokonał reprezentanta Ekwadoru Giovanniego Camacho[16]. W maju Ávila brał udział w kwalifikacjach na igrzyska olimpijskie w Londynie. Po pokonaniu w 1/8 finału Juniora Zarate, Kolumbijczyk przegrał walkę ćwierćfinałową z Carlosem Quipo, który zwyciężył na punkty (15:24)[17]. Po zakończonych niepowodzeniem kwalifikacjach Kolumbijczyk w październiku wziął udział w szóstej edycji turnieju o puchar pacyfiku. Ávila zwyciężył w kategorii muszej, pokonując w finale rodaka Gilmara Gonzáleza[18]. W listopadzie Ávila został mistrzem Kolumbii w kategorii muszej, pokonując w finale Johana Vargasa[19].

4 czerwca Ávila wziął udział w kubańskim memoriale im. Giraldo Cardina. W 1/8 finału Kolumbijczyk pewnie pokonał reprezentanta Algierii Fahema Hammachiego. W ćwierćfinale pokonał go niejednogłośnie Kubańczyk Jorge Cordero, który odpadł w następnym pojedynku[20]. 11 czerwca Kolumbijczyk wziął udział w kubańskim turnieju im. Roberto Balado, który wygrał w 2009 r. Ávila poległ w ćwierćfinale, przegrywając (1:2) z Jorge Cardero[21]. Pod koniec sierpnia Ávila uczestniczył w 10. edycji mistrzostw panamerykańskich, które odbywały się w Santiago. Kolumbijczyk odpadł w ćwierćfinale, gdzie pokonał go zdobywca złotego medalu, Meksykanin Orlando Huitzil[22]. Ávila zakończył rok zdobyciem drugiego w karierze złota na igrzyskach boliwaryjskich. W ćwierćfinale tych zawodów pokonał (3:0) zawodnika gospodarzy Gersona Cocę, w półfinale również takim samym rezultatem pokonał swojego byłego rywala Gerardo Valdeza. Finałowym rywalem Kolumbijczyka był jego były rywal Eduard Bermúdez. Walka zakończyła się porażką Wenezuelczyka (0:3)[23].

W marcu 2014 r. Ávila reprezentował Kolumbię na igrzyskach Ameryki Południowej, boksując w kategorii muszej. Kolumbijczyk zdobył brązowy medal, przegrywając w półfinale z Brazylijczykiem Julião Neto. Cztery lata temu podczas tych samych zawodów, to Kolumbijczyk zwyciężył w finałowym pojedynku[7]. 4 maja Kolumbijczyk brał udział w pierwszych kwalifikacjach na igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów. Ávila zajął drugie miejsce w kwalifikacjach, walcząc w kategorii muszej. W finale pokonał go Portorykańczyk Jeyvier Cintrón[24]. 16 lipca Ávila zajął drugie miejsce podczas panamerykańskiego festiwalu sportu, który odbywał się w Meksyku. W finale kategorii muszej Kolumbijczyk przegrał z reprezentantem gospodarzy Eliasem Emigdio[25]. 21 listopada, dzięki drugiemu miejscu w kwalifikacjach, które odbyły się w maju Ávila był uczestnikiem igrzysk Ameryki środkowej i Karaibów. W ćwierćfinale Kolumbijczyk pokonał reprezentanta gospodarzy, Meksykanina Alama de la Luzę, w półfinale zrewanżował się Jeyvierowi Cintrónowi za porażkę w finale kwalifikacji, pokonując go na punkty (2:1). W finale pokonał go (0:3) Kubańczyk Yosvany Veitía[26].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. AIBA American Olympic Qualifying Event Rio de Janeiro 2012 Athletes Biographies. amateur-boxing.strefa.pl. [dostęp 2014-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-18)]. (ang.).
  2. Colombian National Championships (18.National Games) - Buenaventura. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  3. Copa Roberto Balado - Havana, Cuba. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  4. 8.Panamerican Championships - Ciudad Mexico, Mexico. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  5. 16.Bolivarian Games - Sucre, Bolivia. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  6. Duals Cuba - Colombia 20:2. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  7. a b 9.South American Games - Medellin, Colombia. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  8. 5.Cuban Olympiad - Camaguey, Cuba. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  9. 21.Central American and Caribbean Games - Mayaguez, Puerto Rico. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  10. 29.Independence Cup - Santiago de los Caballeros. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  11. 1.Panamerican Games Qualifier - Cumana, Venezuela. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  12. 21.Batalla de Carabobo - Valencia, Venezuela. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  13. 4.ALBA Games - Barquisimeto, Venezuela. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  14. 16.AIBA World Championships - Baku, Azerbaijan. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  15. 16.Panamerican Games - Guadalajara, Mexico. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  16. 3.Batalla de San Juan - Breña, Peru. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  17. American Olympic Qualifier - Rio de Janeiro, Brazil. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  18. 6.Pacific Cup - Guayaquil, Ecuador. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  19. 19.Colombian National Games Coliseo Mario de Leon, Cerete. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  20. 43.Giraldo Cordova Cardin Tournament Sala Kid Chocolate, Havana, Cuba. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  21. Copa Roberto Balado - Havana, Cuba. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  22. 10.Panamerican Championships Santiago de Chile, Chile. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  23. 17.Bolivarian Games, Chiclayo, Peru. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  24. First Qualifier of Central American and Caribbean Games Grand Hotel, Tijuana, Mexico. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  25. Panamerican Sports Festival Gimnasio Olimpico Juan de la Barrera, Mexico City, Mexico. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).
  26. 22.Central American and Caribbean Games World Trade Center. amateur-boxing.strefa.pl. (ang.).