Ceraceomyces

Woskowniczek
Ilustracja
Woskowniczek podlaski
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

Amylocorticiales

Rodzina

Amylocorticiaceae

Rodzaj

woskowniczek

Nazwa systematyczna
Ceraceomyces Jülich
Willdenowia, Beih. 7: 146 (1972)
Typ nomenklatoryczny

Ceraceomyces tessulatus (Cooke) Jülich 1972

Ceraceomyces Jülich (woskowniczek) – rodzaj grzybów z rodziny (Amylocorticiaceae)[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Grzyby saprotroficzne rozwijające się na martwym drewnie i tworzące rozpostarte, cienkie i błonkowate bazydiokarpy podobne do owocników Athelia, jednak zazwyczaj nieco grubsze. Różnica dotyczy kształtu podstawek i charakteru hymenium. U Athelia owocniki są krótkotrwałe, a z każdej strzępki w hymenium powstaje niewielka liczba podstawek. Znajdują się one na mniej więcej tym samym poziomie, a hymenium podczas dojrzewania znacząco nie gęstnieje. U Ceraceomyces natomiast nowe podstawki powstają także na krótkich bocznych gałęziach, wskutek czego wystają na kilka µm powyżej starych podstawek. W rezultacie hymenium z wiekiem staje się grubsze, a wraz ze wzrostem liczby podstawek tworzą one zbitą, palisadową warstwę. Ponadto podstawki u Ceraceomyces są węższe niż u Athelia, co jest przystosowaniem do ograniczonej przestrzeni w hymenium. Ceraceomyces w rozwoju hymenium wydaje się być pośrednikiem między Athelia a m.in. Phlebia i Phanerochaete, gdzie zagęszczenie hymenium jest jeszcze większe, podstawki zwężają się, a ich liczba jest jeszcze większa. Ceraceomyces jest blisko spokrewniony z Ceraceomerulius. W tym rodzaju owocnik jest błonkowaty tylko w bardzo młodym wieku, podczas gdy u Ceraceomyces pozostaje błonkowy nawet w stanie pełnej dojrzałości[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Amylocorticiaceae, Amylocorticiales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson utworzył w 1972 r. Walter Jülich. Jego typem nomenklatorycznym jest Ceraceomyces tessulatus (Cooke) Jülich[1]. Polską nazwę podał Władysław Wojewoda w 2003 r., Franciszek Błoński opisywał gatunki należące do tego rodzaju pod nazwą stroczek[3].

Gatunki występujące w Polsce:

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Wykaz gatunków i nazwy polskie według W. Wojewody[3] i innych[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2014-02-10].
  2. Walter Jülich, Ceraceomyces sublaevis, „Willdenowia”, 7 (146), Mycobank, 1972 [dostęp 2021-12-20].
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 100, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e Ceraceomyces (woskowniczek) [online], grzyby.pldata dostępu = 2024-12-10.
  5. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2013-03-05].