Klasyfikacje | |
ICD-10 |
Q78.3 |
---|---|
DiseasesDB | |
OMIM | |
MeSH |
Choroba Camuratiego-Engelmanna (in. postępująca dysplazja trzonów, postępująca sklerotyzująca dysplazja trzonów kości długich, postępująca dysplazja kości długich; ang. Camurati–Engelmann disease, CED, CAEND) – genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych dziedziczony autosomalnie dominująco. Charakteryzuje się postępującym przerostem nasad kości długich, bólami kończyn dolnych, chodem kaczkowatym oraz nużliwością (szybkim zmęczeniem i osłabieniem) mięśni szkieletowych, bez objawów niepełnosprawności intelektualnej.
Pierwszy przypadek został opisany w 1920 roku przez angielskiego lekarza Edwarda Cockayne’a[1][2]. W 1922 włoski lekarz Mario Camurati[3] wysunął podejrzenie, że choroba ma podłoże dziedziczne[4]. W 1929 austriacki ortopeda Guido Engelmann[5] opisał ciężką postać schorzenia[4][6]. W 1948 zespół pod kierunkiem Edwarda Neuhausera zaproponował termin „postępująca dysplazja trzonów” na określenie choroby Camuratiego-Engelmanna[4][7].
Choroba spowodowana jest uszkodzeniem genu transformującego czynnika wzrostu beta 1 (TGFβ1) zlokalizowanego na chromosomie 19q13[8]. Do 2012 roku zidentyfikowano około 40 mutacji tego genu we fragmencie kodującym region LAP oraz w regionie kodującym peptyd sygnałowy[9]. Powoduje to wzrost ekspresji genu TGFβ1[9] i zwiększenie ilości TGFβ1 zarówno w osoczu krwi jak w tkance kostnej[4]. Białko TGFβ1 zwiększa zarówno procesy kościotworzenia jak i kościogubne, hamuje czynniki regulatorowe miogenezy oraz różnicowanie się adipocytów[4]. Nie można wykluczyć, że obraz kliniczny jest powodowany zbyt wczesną degradacją TGFβ1[10].
Częstość występowania jest nieznana[11]. Do 2013 opisano na świecie około 300 pacjentów[11]. W Polsce do 2006 opisano 3 przypadki[12].
Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle we wczesnym dzieciństwie i zawsze przed 30. rokiem życia[13]. Przebieg choroby może być o różnym nasileniu[12]. Podstawowymi objawami są typowe zmiany radiologiczne kości długich (94%), bóle kończyn (68%), chód kaczkowaty (44%) oraz nużliwość mięśni szkieletowych (39%)[13]. U chorych mogą również występować zaburzenia endokrynologiczne takie jak osteoporoza, niedobór witaminy D3, opóźnione pokwitanie oraz wtórny hipogonadyzm[14].
Podstawą rozpoznania jest stwierdzenie symetrycznego i obustronnego pogrubienia dystalnych nasad kości długich, bez zajęcia chrząstek nasadowych[12], początkowo kości udowej i kości piszczelowej[13], ostro odgraniczonymi od prawidłowej tkanki kostnej[12].
Chorobę Camuratiego-Engelmanna należy różnicować z następującymi rozpoznaniami[12]:
W leczeniu stosowane są kortykosteroidy (prednizolon oraz deksametazon), które u pacjentów z chorobą Camuratiego-Engelmanna zapobiegają nadmiernemu tworzeniu kości, zmniejszają dolegliwości bólowe oraz objawy nużliwości[13]. Obserwuje się również cofanie się zmian radiologicznych[13]. Istnieją pojedyncze doniesienia o skuteczności kalcytoniny oraz bisfosfonianów[13].
Rokowanie co do życia jest dobre, natomiast jakość życia jest zależna od ciężkości przebiegu i może być znacząco obniżona przez dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem się[11]. Choroba może ulegać spontanicznej remisji lub łagodnieć po 30. roku życia[12][14].
W 2012 zespół Gena Nishimury opisał 2 przypadki choroby Camuratiego-Engelmanna, z typowym obrazem klinicznym, jednakże nie stwierdzono ani mutacji genu TGFβ1, ani też jego receptora TGBR1[15][16].
John Belluso (1969–2006), amerykański dramaturg z zespołem Camuratiego-Engelmanna, tworzył sztuki teatralne, których tematem jest niepełnosprawność[17], oraz brał udział w tworzeniu seriali Zaklinacz dusz, Deadwood oraz Eyes[18].