Chwiszczej

Chwiszczej
Ilustracja
Chwiszczej – okolice Orzeszkowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Lokalizacja

gm. Hajnówka

Struga
Długość ok 16,8 km
Spadek

ok 1,4‰

Źródło
Miejsce Nowoberezowo
Wysokość

ok 177,4 m n.p.m.

Współrzędne

52°46′02,0″N 23°30′31,3″E/52,767222 23,508694

Ujście
Recypient Leśna Prawa
Miejsce

Uroczysko Legenda

Wysokość

153,9 m n.p.m.

Współrzędne

52°40′32″N 23°37′03″E/52,675556 23,617500

Mapa
Mapa rzeki
Chwiszczej na tle rzek Puszczy Białowieskiej
Położenie na mapie gminy wiejskiej Hajnówka
Mapa konturowa gminy wiejskiej Hajnówka, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”

Chwiszczejstruga w województwie podlaskim. Prawy dopływ Leśnej Prawej. Posiada dopływy: Czobutok, Łozica.

W okolicach wsi Orzeszkowo dolina rzeczki uzyskuje malownicze barwy, rośnie tu unikalna bagienna roślinność łąkowa, która służy za ostoję dla ptaków wodno-błotnych[1].

Przeprowadzona pod koniec lat 60. regulacja rzeki Chwiszczej, melioracja łąk i drenacja pól uprawnych doprowadziła do stopniowego obniżenia się poziomu wód gruntowych. W latach 80. poziom wód był już tak niski, że doszło do poważnego przesuszenia dużej części terenów dawniej podtopionych, stopniowego zaniku siedlisk bagiennych, murszenia gleb torfowych i zaniku wodno-błotnej roślinności szuwarowej. Zagrożona została dalsza egzystencja ptaków wodno-błotnych. W związku z tym, w 1991 roku podjęto działania dla ponownego podniesienia poziomu wód gruntowych[1].

Chwiszczej okolice wsi Chytra.

W 1999 roku Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków podsunęło leśnikom pomysł na objęcie rezerwatem fragmentów doliny strugo Chwiszczej dla ratowania ginących ptaków[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Chwiszczej (rzeka) Encyklopedia Puszczy Białowieskiej.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]